امروز شنبه 5 خرداد 1397      
پزشکیان:
احیای بناهای تاریخی علاوه بر رونق گردشگری و اشتغال آفرینی به هویت ملی ما جان دوباره می بخشد
مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس گفت: بناهای تاریخی یک گنج تاریخی بزرگ برای ما هستند که در هر شهر و گوشه ای از کشور نمونه ای از آنها پیدا می شود که قابلیت استفاده اقتصادی و فرهنگی دارند. در شرایطی که ما از کمبود اماکن فرهنگی و زیر ساخت های گردشگری رنج می بریم، زنده کردن دوباره این بناها با سرمایه بخش خصوصی هم نیاز ما را در این دو حوزه تامین خواهد کرد

ایران آنلاین / پزشکیان که با پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء (صابتا) گفت و گو می کرد تصریح کرد: ما سال هاست که طعم اتکاء بی رویه به درآمدهای نفتی و کم توجهی به مزیت های سرزمینی و اقتصادی کشور را چشیده ایم و باید درس بگیریم که طوری مسیر خود را اصلاح کنیم که از در آینده دیگر با بالا و پایین شدن قیمت نفت کاسه «چه کنم، چه کنم» دست نگیریم .

وی افزود: ایران خوشبختانه دارای یک تاریخ غنی و جذاب است و هر گوشه آن را که نگاه می کنیم همین تاریخ یک جاذبه و میراث ماندگار برای امروز به یادگار گذاشته، به طوری که شاید از این نظر حداقل در منطقه نمونه ای برای کشور ما به لحاظ پراکندگی و تعدد میراث تاریخی و فرهنگی وجود نداشته باشد .

وی ادامه داد: متاسفانه اما این خود ما و نسل امروز و دهه های اخیر مدیران کشور هستیم که در استفاده از ظرفیت این میراث ناتوان بودیم، چون چشم ماها همیشه به درآمد نفت بوده و نکته دیگر هم اینکه نگاه اشتباه و غلطی به توسعه داشتیم که باعث شد تا بسیاری از میراث فرهنگی و بناهای تاریخی خودمان را به اسم نوسازی از دست بدهیم که در واقع بی هویت سازی بود .

نایب رئیس اول مجلس تاکید کرد: ما اخیرا در تبریز مورد ارگ علیشاه را داشتیم که ساخت و ساز اطراف آن مشکل ساز شده بود. این از یک سو نشان می دهد که مدیریت ما در توسعه به یک سری اصول فرهنگی بی توجه است و از سوی دیگر اعتراض مردمی به مشکل ارگ علیشاه تبریز و یا موارد مشابه در دیگر نقاط کشور جای خوشحالی دارد، چرا که نشانگر حساسیت مردم به موضوع میراث فرهنگی و شناخت ارزش عمومی آن است که تا قبل از این چندان در نگاه عمومی مهم نبود .

پزشکیان گفت: بناهای تاریخی یک گنج تاریخی بزرگ برای ما هستند که در هر شهر و گوشه ای از کشور نمونه ای از آنها پیدا می شود که قابلیت استفاده اقتصادی و فرهنگی دارند. در شرایطی که ما از کمبود اماکن فرهنگی و زیر ساخت های گردشگری رنج می بریم، زنده کردن دوباره این بناها با سرمایه بخش خصوصی هم نیاز ما را در این دو حوزه تامین خواهد کرد هم ایجاد اشتغال می کند و هم اینکه به هویت های محلی و بومی و خرده فرهنگ های کشور یک جان دوباره می بخشد .

وی تصریح کرد: ما اگر بتوانیم گردشگر و توریست را به نقاط مختلف کشور ببریم و با فرهنگ های متنوع و جذاب خود آشنا کنیم، نه تنها تبلیغ فرهنگی خودمان را انجام داده ایم بلکه از زاویه ای دیگر به اهالی مناطق مختلف در عمل می فهمانیم که فرهنگ شان تا چه اندازه ارزشمند و جذاب است و این در شرایطی که خرده فرهنگ ها و آئین های محلی و بومی ما رو به اضمحلال می روند و یک تمایل قوی فرهنگی برای کشش به سوی مرکز حس می شود، بسیار مهم است .

نایب رئیس اول مجلس افزود: ما به شکل واقعی از تهاجم فرهنگی رنج می بریم، چه تهاجم فرهنگی غرب به کشور ما و چه تهاجم فرهنگ شهر نشینی و مرکز نشینی به فرهنگ های محلی. احیاء میراث فرهنگی و بناهای تاریخی شهرهای مختلف کشور که می تواند مراکز متعدد فرهنگ بومی در کشور را ایجاد کند یکی از راه های مناسبی است که سدی مقابل تهاجم فرهنگی می سازد.1395/11/2

کلید واژه: