امروز شنبه 4 خرداد 1398      
سانچز با تأکید بر اثربخشی احیاء بناهای تاریخی در توسعه زیرساخت های گردشگری:
نقش گردشگری در اسپانیا، همانند نقش نفت در ایران است
موسسه پارادورز تنها موسسه دولتی در اسپانیا است که در حوزه مرمت، بازسازی و ساخت بوتیک هتل هایی با معماری سنتی فعالیت می کند. این موسسه توانسته است با اقدامات اثربخش خود، سهم قابل توجهی از توسعه صنعت توریسم در اسپانیا را بر عهده گیرد . خوان كارلوس سانچز معاون اجرايي پارادورز اسپانيا برای آشنایی با بناهای تاریخی ایران و نحوه احیاء آن ها در ایران حضور دارند به همین بهانه گفت و گویی را با وی ترتیب داده ایم که در ادامه می آید:


*آقای سانچز، تجربه احیاء بناهای تاریخی در پارادورز تا چه اندازه توانسته با اهداف ترسیم شده دولت اسپانیا همگام باشد؟

یکی از مهمترین مسائلی که ما در احیاء بناهای تاریخی در نظر گرفته ایم کمک به پیاده سازی سیاست های توسعه پایدار است. در پارادورز، ما توانسته ایم بسیاری از مناطق مغفول و دور افتاده را به مکانی پویا و فعال تبدیل کنیم. هم اکنون این مجموعه نزدیک به چهار هزار نفر پرسنل دارد و ما 91 رستوران و 248 نقطه فروش را در درون پارادور ها ساماندهی کرده ایم. به عنوان مثال در یک پارادور ممکن است چند رستوران با توجه به ذائقه های مختلف وجود داشته باشد.

* توجه به مناطق کم برخوردار چه سهمی از سیاست های پارادورز دارد؟

یکی از سیاست های اصلی ما این است که در مناطقی که توریست پذیر نیست سرمایه گذاری کنیم و به وسیله پارادورز بتوانیم آن منطقه توریستی کنیم. به عبارت دیگر هدف اصلی موسسه این است که در مناطقی که در زمینه گردشگری کمتر مورد توجه قرار گرفته اند احیاء پارادور انجام شود.

* در مرمت و ورود به چرخه بهره وری پارادورهای کشور شما، فارغ از مباحث کالبدی چه موارد دیگری مورد توجه قرار می گیرد؟

ما در بهره برداری از پارادورها به مجموعه از ویژگی­های فرهنگی، ظرفیت های بومی و کالبدی بنا توجه کرده ایم به عنوان مثال عرضه جاذبه های خاص هر منطقه نظیر غذاهای محلی و صنایع دستی یکی از رویداد های پرطرفدار درپارادورز است که توانسته به اشتغالزایی کمک شایان توجهی کند.

*شما در نشستی که با محمدرضا پوینده مدیرعامل صندوق احیاء داشه اید از نزدیک با روند کاری این مجوعه آشنا شده اید، با توجه به تجاربی که در این زمینه دارید این اقدامات را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به منابع محدود دولتی به نظر می رسد صندوق احیاء اقدامات خوبی را در زمینه واگذاری مرمت و احیاء بناهای تاریخی انجام داده است و حجم بالای این اتفاقات در چند سال اخیر به خوبی مبین اثرگذاری آن است. به عقیده من این تجربه یک تجربه جهانی و اثربخش است.

*پاردورز با چه موانعی برای توسعه اقدامات خود روبروست؟ این موسسه از ابتدای فعالیت موفق به احیاء چند بنا شده است؟

طی 60 سال پارادورز موفق به احیاء 10 بنای تاریخی شده است، یکی از مشکلاتی که در مسیر احیاء بناهای تاریخی برای توسعه زیر ساخت های گردشگری اسپانیا وجود دارد فعالیت مجزای وزارت گردشگری از وزارت میراث فرهنگی است که سیاست گذاری ها را برای رسیدن به هدف مشترک مشکل می کند. در کشور شما میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در یک سازمان جمع شده و این باعث هم افزایی می شود.

* با این وجود به نظر می رسد شما یکی از بهترین بوتیک هتل ها را در اسپانیا ساماندهی کرده اید؟

بله به جرأت می توان گفت مجموعه «پارادورز» یکی از بهترین هتل های ماست. ما برای رسیدن به جایگاه فعلی سه هدف را برای خود ترسیم کرده ایم که عبارت است از تاکید برارزش هنرهای میراثی اسپانیا، سرویس دهی مناسب به عنوان نمونه ای از گردشگری با کیفیت و توسعه یافتگی نواحی کمتر توسعه یافته

*نقش پاردورز در جذب گردشگر چه قدر است؟

نقش پارادورها در جذب گردشگر کشور اسپانیا بسیار بالاست، در حال حاضر نقش درآمد حاصل از صنعت گردشگری در کشور ما همچون درآمد نفت در کشور شماست. اسپانیا از نظر گردشگری اولین رتبه را در اروپا و سومین رتبه را در جهان دارد. در سال 2016 کمپانی ما 256 میلیون یورو درآمد داشته و 43 میلیون سود خالص پارادورز بوده است. این پول برای احیاء و مرمت بناها به دولت داده می شود و حق صرف این هزینه در جای دیگر وجود ندارد.

*آیا نهاد متبوع شما علاقه مند به سرمایه گذاری در احیاء بناهای تاریخی کشور های دیگر است؟

سیاست های پارادورز در حال حاضر ارائه خدمات مشورتی است اما در آینده احتمالا تغییراتی داشته باشیم. به عنوان مثال در حال حاضر ما در حال ارائه این خدمات به کشورهایی نظیر عمان و یوگوسلاوی هستیم.

*در پایان اگر نکته ای قابل اشاره است بفرمایید؟

آشنایی با اقدامات صندوق احیاء زمینه مناسبی را برای اندیشیدن به همکاری های مشترک فراهم آورد و ما امیدواریم بتوانیم در قالب اجرایی شدن طرح های کارشناسی از سوی طرفین، اقدامات اثربخشی را با همکاری یکدیگر انجام دهیم.1396/2/10

کلید واژه: