امروز دوشنبه 1 مرداد 1397      
محمد رضا پوینده در گفت وگو با سحر:
کاهش ایران هراسی، افزایش گردشگری را در پی داشت
ارتقای صنعت گردشگری در دولت یازدهم سبب شد ایران هراسی کاهش جدی پیدا کند و ما شاهد بودیم از اروپا، آمریکا و شرق آسیا و کشورهای همسایه سیل گردشگر به سمت ایران روانه شد.

محمدرضا پوینده، رئیس هیئت مدیره صندوق احیاء سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:حسن روحانی در مناظره سال 92 اعلام کردند که یکی از مزیت های کشور ما برای توسعه بحث گردشگری است. با توجه به تاریخ، تمدن و ظرفیت های میراث فرهنگی ایران که کشوری با هفت هزار سال تاریخ و تمدن است طبیعی است که این موضوع مورد توجه قرار گیرد .

وی در گفت وگو با سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- به مزیت های صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم به طور موثر از این صنعت استفاده کنیم فرصت های شغلی فراوانی را خلق خواهیم کرد. اکنون دولت برای ایجاد یک فرصت شغلی باید چیزی نزدیک به 200 تا 300 میلیون تومان هزینه کند در صورتی که ما با ورود 10 میلیون گردشگر به ایران می توانیم چهار میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم .

این صاحب نظر حوزه گردشگری ادامه داد: ورود گردشگر خارجی به کشور با بیش از 100 صنف ارتباط مستقیم دارد، از رستوران و سرویس های حمل و نقل تا صنف های مختلف که با ورود گردشگر چرخه آنها خواهد چرخید .

پوینده با بیان اینکه یکی از برنامه های دولت یازدهم ارتقای صنعت گردشگری بود، گفت: ارتقای این صنعت موجب شد ایران هراسی کاهش جدی پیدا کند و ما شاهد بودیم از اروپا، آمریکا و شرق آسیا و کشورهای همسایه سیل گردشگر به سمت ایران روانه شد که این از مزیت های دولت آقای روحانی بود .

واگذاری 64 درصد بنا های تاریخی به بخش خصوصی

مدیر کل برنامه ریزی گردشگری تاکید کرد: اگر سیاست های دولت ادامه پیدا کند و در نیمه راه متوقف نشود قطعا این صنعت به سمتی می رود که تعاملات ما با دنیا در حوزه دیپلماسی عمومی شاهد رشد بسیار بهتری نسبت به گذشته خواهد بود .

وی یادآور شد: در سال گذشته بیش از پنج میلیون گردشگر به داخل کشور وارد شده که با رشد 12 درصدی نسبت به سال 94 همراه بوده است. نزدیک به 55 درصد از وعده حسن روحانی درباره ایجاد شغل محقق شده در صورتی که این وعده در این شرایط محقق می شد که به سفارت عربستان و سفارت انگلیس حمله نمی شد ونهادهای قانون گذاری حمایت لازم را انجام می دادند و نهادهای قضائی امنیت حضور گردشگران را تامین می کردند .

او با بیان اینکه در دولت نهم و دهم تعداد واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی 10 عدد بوده است، ادامه داد: در دولت یازدهم 64 بنا به بخش خصوص واگذار شده یعنی ما شاهد رشد 640 درصدی در این بخش بوده ایم. همچنین میزان جذب سرمایه گذاری در این بخش در دولت گذشته 18 میلیارد بوده که این رقم در دولت یازدهم به 83 میلیارد افزایش یافته است .

افزایش حضور گردشگران خارجی در 28 استان

پوینده به دیگر موفقیت های دولت یازدهم در صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: در دولت نهم و دهم بناهای واگذار شده در 6 استان بوده که این تعداد در دولت یازدهم در 28 استان اتفاق افتاده که به شدت مورد توجه گردشگران آسیایی و شرق آسیا قرار گرفته است .

وی در پایان سخنانش اظهار کرد: در این بخش باید سیاست های خوبی اجرا شود که زمینه از بین رفتن تصویر غلطی که دنیا از جامعه ایران دارد، فراهم شود تا این نگاه ایران هراسی اصلاح شود. امیدواریم با ادامه کار دولت در چهار سال آینده چهار میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد و براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری با ورود گردشگران خارجی به آسیا 13 میلیارد دلار درآمد برای کشور حاصل شود.1396/3/2

کلید واژه: