امروز شنبه 5 خرداد 1397      
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:
احیاء بناهای تاریخی مصداق توجه به توانمندی های داخلی در اقتصاد مقاومتی است
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: به طور قطع یکی از شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی، توجه به فرصت ها، استعداد ها و توانمندی های داخلی است که احیاء بناهای تاریخی یکی از مصادیق این توانمندی های داخلی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، رضا شیران خراسانی، افزود: سپردن فعالیت های اقتصادی به مردم از جایگاه ویژه ای نزد تصمیم سازان برخوردار است و جلب مشارکت بخش خصوصی در حوزه مرمت، احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی یک موفقیت بزرگ محسوب می شود .

وی با تأکید بر نقش پررنگ مرمت ابنیه تاریخی در پیشبرد اهداف فرهنگی، افزود: علاوه بر کارکرد های فرهنگی، بناهای تاریخی به لحاظ جذب گردشگر خارجی و ایجاد ارزش افزوده نیز از اهمیت خاصی برخوردار است .

شیران خراسانی، با ابراز امیدواری برای تداوم حرکت ایجاد شده در صندوق احیاء بناهای تاریخی، افزود: استفاده بهینه و بازسازی مجدد این بناها به دست بخش خصوصی، عاملی برای شکوفایی اقتصادی و توسعه زیر ساخت های گردشگری است، که باید به آن اهتمام جدی شود .

این نماینده مردم در مجلس نهم، خاطر نشان کرد: به طور قطع یکی از شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی، توجه به فرصت ها، استعداد ها و توانمندی های داخلی است که احیاء بناهای تاریخی یکی از مصادیق این توانمندی های داخلی است .

مزیت بزرگ بناهای تاریخی ما در چند مورد است. یکی اینکه ما تقریبا در سراسر کشور نمونه های درخشان و قابل توجهی از این بناها را داریم و به عبارتی می توانیم با احیاء این بناها صنعت گردشگری را در تمام مناطق جغرافیایی فعال کنیم. مورد بعدی این است که اساسا شهرت بین المللی ایران به تاریخ طولانی آن و اثار به جای مانده از این تاریخ است. یعنی از کشور ما در این حوزه یک تصویر عمومی مثبت در دنیا وجود دارد. این تصویر می تواند به تضمین بهره وری احیاء بناهای تاریخی کمک کند و از آن سو احیاء بناهای تاریخی هم می تواند در جهت تقویت این تصویر موثر باشد. یعنی در اینجا یک سیکل مثبت به نفع کشورمان ایجاد خواهد شد .

1396/3/13

کلید واژه: