امروز يکشنبه 6 خرداد 1397      
کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری سمگا، تصریح کرد:
مشارکت«سمگا» در توسعه گردشگری با سرمایه گذاری در بناهای تاریخی/ احیاءگراند هتل و کاروانسرای وکیل با استفاده از توانمندیهای مشاورین داخلی و خارجی
کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری شرکت سمگا، گفت: این شرکت در راستای شناسایی فرصت های توسعه گردشگری در کشور مشارکت در سرمایه گذاری مرمت و احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی را به عنوان یک فرصت شناسایی نموده و به این موضوع ورود کرده است.

مازیار نیازمند در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در پاسخ به این سوال که سرمایه گذاری در بناهای تاریخی چقدر می تواند به اهداف اقتصادی و اهداف فرهنگی بخش خصوصی و جامعه کمک کند، افزود: به طور کلی بناهای تاریخی جزئی از هویت و تاریخ و فرهنگ مرز و بوم ما هستند و حمایت از حفظ آثار و بناهای مهم تاریخی از جمله وظایف ملی و به نوعی مسئولیت اجتماعی تمامی شهروندان در جامعه می باشد .

وی در همین راستا افزود: در کشور ما تعداد زیادی بنا و آثار تاریخی حائز ارزش وجود دارد که از یکسو نیاز به بازسازی و مرمت دارند و از دیگر سو حفاظت ، مرمت و احیاء آنها مستلزم تخصیص بودجه و تامین اعتبار زیادی است .

نیازمند، تصریح کرد: در حال حاضر اگر بخواهیم موضوع حفاظت ، مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی را صرفا وظیفه دولت بدانیم با توجه به کمبود منابع و تعدد وظایف دولتی، بسیاری از این بناها یا مرمت نمی شوند یا اینکه پروسه انجام کار بسیار طولانی خواهد بود.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری در شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی وگردشگری ایران، ادامه داد: یکی از راههای برون رفت از این مشکل استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در مرمت ، احیاء ، حفظ و بهره برداری پایدار از بناهای تاریخی است . در این بین نقش بخش دولتی سیاستگذاری ، حمایت و نظارت بر روند انجام کار توسط بخش خصوصی خواهد بود که در همین راستا اقدام صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی در شناسایی قابلیت ها و اقدام به جلب مشارکت بخش خصوصی در مرمت ، احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی اقدامی شایسته می باشد .

وی، تأکید کرد:جلب مشارکت بخش خصوصی در این فرآیند ضمن اینکه می ­ تواند به حفظ و نگهداری از بناها و محوطه های تاریخی کمک کند از دیگر سو در صورت حمایت و نظارت دقیق دولت می تواند از نظر اقتصادی نیز برای بخش خصوصی و جامعه مفید باشد .

نیازمند همچنین در مورد سابقه شرکت سمگا در زمینه سرمایه گذاری در زمینه زیر ساخت های گردشگری، افزود: شرکت سمگا به عنوان اولین هلدینگ تخصصی سرمایه گذاری در عرصه گردشگری و میراث فرهنگی از تیرماه 1388 فعالیت خود را آغاز نموده است . این شرکت سرمایه گذاری در احداث اماکن اقامتی و پذیرایی و تاسیسات گردشگری را در کارنامه خود دارد .

نماینده شرکت سمگا در مزایده های گراند هتل و کاروانسرای وکیل که چندی پیش توسط صندوق احیاء بناهای تاریخی برگزار شد، افزود: این شرکت در راستای شناسایی فرصت های توسعه گردشگری در کشور مشارکت در سرمایه گذاری مرمت و احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری شناسایی نموده با توجه به هم راستایی موضوع با اساسنامه و سابقه فعالیت شرکت سمگا با تصویب هیات مدیره شرکت به این موضوع ورود کرده است و پس از ارزیابی کارشناسی و بررسی امکان سنجی اقتصادی در مزایده بناهای تاریخی گراند هتل قزوین و کاروانسرای وکیل کرمان به عنوان دو بنای تاریخی حائز ارزش شرکت نمودیم که پس از طی تشریفات قانونی لازم به عنوان برنده مزایده شناخته شدیم .

نیازمند در پایان افزود: در حال حاضر بنای تاریخی گراند هتل قزوین تحویل شرکت سمگا شده است و مطالعات کارشناسی جهت تهیه طرح مرمت و احیاء و پس از آن آغاز مراحل اجرایی مرمت و احیاء با نظارت صندوق احیاء و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در دستور کار سمگا قراردارد . در خصوص بنای تاریخی کاروانسرای وکیل نیز تشریفات قانونی مربوطه در دست انجام است . شرکت سمگا در نظر دارد تا در خصوص مرمت و احیاء بناهای تاریخی مذکور از توانمندیهای مشاورین داخلی و خارجی استفاده نموده با مرمت و احیاء و بهره برداری پایدار از این بناهای تاریخی با ارزش گام موثری در حفاظت ، مرمت و احیاء میراث فرهنگی این مرز و بوم بردارد .1396/3/16

کلید واژه: