امروز سه شنبه 29 خرداد 1397      
آب انبارهای تاریخی قم احیاء می شود
مدیرکل میراث فرهنگی قم، گفت: آب انبارهای تاریخی قم با همکاری میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف استان قم دوباره احیاء می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی مدیرکل میراث فرهنگی قم در جلسه ای که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم، مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان قم به منظور هماهنگی امور مشترک برگزار شد، گفت: یکی از کارهایی که خیرین نیکوکار برای خشنودی خداوند و مردم انجام می دادند وقف آب انبار بوده است که وظیفه میراث فرهنگی و اداره اوقاف است که این میراث ارزشمند را باز زنده نمایند .

عیسی رضایی گفت: آب انبارها در گذشته نه چندان دور یکی از عناصر مهم شکل گیری گذرها و محلات در مناطق گرم و خشک بوده اند .

وی ادامه داد: آب انبارها نه تنها در حوزه معماری و سازه، بلکه از لحاظ اجتماعی و برقراری تعاملات بین ساکنین یک محل نقش مهم و پُر رنگی داشته اند .

وی افزود: در یک برنامه جامع و مشترک با اداره اوقاف قم، به عنوان متولی اصلی آب انبارها ی استان، در صدد شناسایی و مطالعه جدی بر روی این میراث ارزشمند هستیم .

عیسی رضایی گفت: پس از شناخت دقیق آب انباره و مطالعه بر روی آنها باید جهت مرمت، احیا، بهسازی و باز زنده سازی آنان اقدام نمود و این کار سترگ، همکاری سایر ارگان ها و ادارت استان را می طلبد .

وی خاطر نشان کرد: امروزه استفاده از آب انبارها با کاربری گذشته وجود ندارد اما می توان از این آثار به عنوان مراکز فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی استفاده کرد .

گفتنی در پایان این جلسه که شامگاه 27 خرداد ماه مصادف با شب 23 ماه مبارک رمضان(شب قدر) برگزار شد، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل میراث فرهنگی قم و اداره کل اوقاف استان منعقد شد.1396/3/28

کلید واژه: