امروز شنبه 3 فروردين 1398      
رییس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی:
احیاء بناهای تاریخی تنها با مشارکت درست بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود
رییس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی، گفت: احیاء بناهای تاریخی تنها با مشارکت درست بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود.

حمیده چوبک در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی صابتا، با تأکید بر لزوم مشارکت درست بخش خصوصی در احیاء بناهای تاریخی،افزود: در حوزه یاد شده، صلاحیت افراد، چگونگی انجام مرمت و حفظ اصالت و یکپارچگی بنا منطبق با استاندارد ها، قوائد و مقررات عواملی است که باید بدرستی اعمال شود واحیاء بناهای تاریخی تنها از این طریق امکان پذیر خواهد بود.

چوبک، ادامه داد: تعیین کاربری مناسب با اصالت بنا نیز از موارد دیگری است که باید در واگذاری ها به بخش خصوصی در مورد آن دقت شود.

وی با اشاره به نمونه های موفق حضور بخش خصوصی در عرصه حفظ  و نگهداری بناهای تاریخی در کشورهایی نظیر فرانسه، افزود: می توان به جای ساخت هتل های چند ستاره با هزینه های گزاف با جذب سرمایه گذاری در بناهای تاریخی و احیاء درست آن ها، در گردشگری موفق بود.

این عضو جامعه دانشگاهی کشور، ضمن اشاره به تجربه های موفق احیاء بناهای تاریخ در شهر هایی نظیر یزد، تصریح کرد: جزئیاتی نظیر چیدمان اتاق، دکوراسیون و موارد اینچنینی باید با دوره تاریخی بنا منطبق باشد و از دخالت هایی که به اصالت بنا آسیب می زند پرهیز شود.

چوبک یادآور شد: اگر معیار های حفظ اصالت بنا در مداخله ها رعایت نشود، واگذاری ها منجر به تخریب بنا می شود که نمونه هایی از آن قابل مشاهده است.1396/3/31

کلید واژه: