امروز سه شنبه 29 خرداد 1397      
مدیرعامل انجمن دوستی ایران و لهستان، تأکید کرد:
نقش اثربخش احیاء بناهای تاریخی در شناساندن چهره فرهنگی ایران به سایر کشور ها
مدیرعامل انجمن دوستی ایران و لهستان، گفت: نقش احیاء بناهای تاریخی در شناساندن چهره فرهنگی ایران به سایر کشورها، نقشی اثر بخش است.


رضا نیک پور در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی صابتا، افزود: نقش بناهای تاریخی به عنوان میراث ملموس کشورمان در شناساندن چهره فرهنگی ایران به سایر کشورها، نقشی اثر بخش است.

وی، تصریح کرد: تفاخر هر کشوری به وجوه فرهنگی نظیر دانشمندان، ادبا، بناهای تاریخی، معماری و پیشرفت های فرهنگی است که در تاریخ آن کشور وجود داشته است.

نیک پور، افزود: زنده سازی بناهای تاریخی کشور به عنوان احیاء بخش مهمی از هویت و تاریخ کشورمان به عنوان یک مولفه قدرت نرم می تواند امتیازی جدی در مقابل قدرت هایی باشد که بیش از چند صده از تشکیل آن ها نمی گذرد.

این کارشناس ارشد رشته تاریخ، ادامه داد: مرمت و بازسازی بناهای تاریخی علاوه بر موارد یاد شده، در بحث جذابیت های بصری و چیدمان مناسب ساختمان های شهری نیز بسیار موثر باشد.

وی با تأکید بر اثر بخشی مشارکت بخش خصوصی در احیاء بناهای تاریخی، گفت: ابنیه تاریخی و مواردی اینچنینی که به سنت مربوط می شوند عموما ریشه دارند و دارای تعریف و هدف شکل گیری عمیقی هستند بنابر این می توان اینگونه بیان داشت که اماکن تاریخی و معماری به کار رفته در آن ها نتیجه یک روند حرکتی عمیق هستند.

نیک پور یادآور شد: حفظ ابنیه یاد شده باعث بیش تر شدن روحیه تفاخر ملی و انتقال هویت فرهنگی و ریشه های تاریخی از نسلی به نسل دیگر است.

وی همچنین با اشاره به تأثیرات این حرکت فرهنگی در جذب گردشگران اروپایی، تصریح کرد: امروز ابنیه تاریخی که احیاء شده است مورد استقبال گردشگران به ویژه اروپایی ها قرار گرفته و توسعه این دست اقدامات بخش قابل تأملی از فاصله ما در زیر ساخت های گردشگری را با بسیاری از کشور ها پرخواهد کرد.

نیک پور ضمن بیان تجارب کشور های اروپایی در زمینه حفظ و بازسازی بناهای تاریخی شان، افزود: در حال حاضر در کشوری نظیر لهستان هزینه اقامت در یک محل کوچک واقع در بافت تاریخی برای گردشگران، معادل هزینه یک هتل لوکس و چند ستاره است.1396/5/8

کلید واژه: