امروز سه شنبه 29 خرداد 1397      
سرمایه گذار بخش خصوصی کاروانسرای پیام:
تجهیز کاروانسرای پیام منطبق با شأن بنا در حال انجام است
سرمایه گذار کاروانسرای پیام آذربایجان شرقی، گفت: این کاروانسرا هم اکنون در مرحله تجهیز به سپر می برد که سعی شده چیدمان و طراحی فضاهای داخلی این بنا منطبق با شأن بنا و دوره تاریخی صفوی طراحی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، محمد حسین فرسادی، ادامه داد: وسایل، تزئینات و چیدمان داخلی این کاروانسرا که قرار است با کاربری اقامتی-پذیرایی مورد استفاده قرار گیرد به شکل کارگاهی و سفارشی در داخل بنا ساخته شده و ما امیدواریم با این نوع عملیات تجهیز شاهد جذابیت هر چه بیشتر این بنا برای گردشگران داخلی و خارجی باشیم.

وی همچنین با اشاره به محوطه سازی های انجام شده این بنا نظیر طراحی باغ ایرانی، افزود: هم اکنون به دلیل تعریض مسیر های موصلاتی اطراف این بنا، مسیر راه اصلی به این بنا نزدیک تر شده است که این امر نیز با توجه به اینکه این کاروانسرا نخستین کاروانسرایی است که در مسیر ورودی اروپا به ایران از طریق زمینی قرار دارد، بدون شک حضور گردشگران اروپایی را تسهیل خواهد کرد.

کاروانسرای پیام پیش از این طی فرآیند مزایده از سوی صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شده بود .

بنای یاد شده در 35 کیلومتری جاده تبریز به مرند واقع شده و مدت قرارداد آن 20 سال است که از این مدت 23 ماه به عنوان مدت زمان مرمت بوده، 18 سال نیز برای بهره برداری از بنا اختصاص یافته و تاکنون بالغ دو میلیارد برای مرمت این بنا هزینه شده است .

هم اکنون بخش اعظمی از عملیات مرمت کاروانسرای پیام به اتمام رسیده و عملیات بهسازی فضاهای پیرامونی شامل کف سازی ها و محوطه سازی این بنا نیز در حال طی بخش های پایانی است .

کاربری این مجموعه کاربری اقامتی پذیرایی خواهد بود و پس از آغاز عملیات بهره برداری مجموعه یاد شده ظرفیت مرکزیت رویداد های فرهنگی را خواهد داشت .

از جمله مزیت های این بنا قرار گیری آن در محور مواصلاتی شرق به غرب ایران و واقع شدن در جاده ابریشم و مسیر پیوستن ایران به ترکیه و اروپا است .

گفتنی است، در فضای پیرامون این کاروانسرا پیست اسکی «یام» قرار می گیرد که این پیست هم اکنون در حال تجهیز و آماده سازی است .1396/6/7

کلید واژه: