امروز شنبه 4 خرداد 1398      
/بناهای تاریخی ایرانی در عرصه شناخت/
خانه حیدرزاده تبریز بنایی با شکوه با شاه نشینی زیبا
خانه حیدرزاده در محله مقصودیه و در سمت جنوبی عمارت شهرداری تبریز و در نزدیکی چند خانه تاریخی دیگر همچون خانه های تاریخی سلماسی،بهنام، گنجه ای زاده، قدکی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در خصوص تاریخ دقیق ساخت بنای حیدرزاده سند وزمان مشخصی وجود ندارد ولی بر اساس مطالعات میدانی، قدمت بنا را می توان در حدود ۱۳۰ سال تخمین زد. بر اساس این اطلاعات، معمار اصلی بنا موسوم به حاج حبیب لک می باشد. این بنا در نقشه دارالسلطنه تبریز( ۱۲۹۷ ه.ق) به نام خانه حاج قلی خان سرتیپ آورده شده است. دقیق ترین اطلاعات موجود، غیر از عکس هوایی سال ۱۳۳۵ و ۱۳۴۵ ، نقشه های تهیه شده در سال ۱۳۳۷ می باشد .

خانه حیدرزاده به دلیل ارزش های تاریخی و معماری آن در سال ۱۳۷۸ و تحت شماره ۲۵۲۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

خانه حیدرزاده درزمینی به مساحت ۹۰۰ متر مربع در دو طبقه بنا شده است. این خانه دارای دو حیاط مستقل بیرونی و اندرونی است که توسط یک تالار با شکوه با پنجره های چوبی زیبا از هم جدا شده اند. در بخش زیرین حوضخانه ای قرار دارد که با طاق های چهار بخشی کم نظیر، بندکشی برجسته و آجرهای رنگ شده، تلالو خاصی دارد، فضاهای مختلف این بنا از طریق یک سرسرای مرکزی با ستون های گچ بری، پلکان عریض و باشکوه و نورگیر سقفی به یکدیگر ارتباط می یابد .

در این بنا تزئینات متنوعی وجود دارد که شامل در و پنجره های پرکار چوبی، نرده های فلزی، گچ بری، نقاشی، شیشه های رنگی، آجرکاری می شود.بخش زیرزمین مجموعه با طاق آهنگ منظم اجرا شده و روشنایی آن از طریق پنجره های رو به حیاط تامین می گردد . اتاق شاه نشین، اصلی ترین و زیباترین فضای خانه حیدرزاده است.1396/6/19

کلید واژه:صندوق احیاء بناهای تاریخی، خانه حیدرزاده تبریز