امروز دوشنبه 1 مرداد 1397      
با هزینه بالغ بر یک میلیارد تومان انجام شد:
اتمام مرمت بادگیرخانه رجبی سمنان توسط بخش خصوصی/یکی دیگر از واگذاری های صندوق احیاء به مرحله بهره برداری رسید
با اعلام اتمام عملیات مرمت بادگیرخانه رجبی سمنان با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان، این عمارت تاریخی که طی فرآیند مزایده از سوی صندوق احیاءبه منظور باززنده سازی، مرمت و بهره برداری مدت معین به بخش خصوصی واگذار شده بود، در هفته های آتی به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هم اکنون بهره برداری موقت از این بنا آغاز شده و با افتتاح این مجوعه در هفته های آتی 52 نفر به طور مستقیم وارد فضای کسب و کار می شوند.

بنا بر گفته شهرام ذوالفقاری سرمایه گذار این بنای تاریخی، 4500 نفرروز استاد کار، معمار، کارگر فنی و ساده در این بنا فعالیت کرده اند تا این بنای تاریخی و زیبا به مرحله بهره برداری برسد و بتواند میزبان خوبی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

این بنای تاریخی دارای 2400 متر اعیان بوده که شامل 2 حیاط، 18 اتاق، حمام قدیمی، آب انبار و حوضخانه است.

با ورود خانه رجبی به چرخه بهره برداری 250 صندلی به ظرفیت پذیرایی گردشگری کشور افزوده خواهد شد و این بنا ظرفیت برگزار ضیافت های خانوادگی در فضایی اختصاصی از 6 تا 36 نفر را دارا خواهد بود.

خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار بناشده و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقع است. این بنا متعلق به خانواده رجبی (کلانتر وقت سمنان) بوده و دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و فضاهایی ازجمله راهرو، اتاق‌های تابستانی و زمستانی، بادگیر و غیره است.

این بنا دارای یک بادگیر بلند و منحصربه‌فرد درروی قسمت جنوبی است که از روی سقف قسمت تابستان نشین بیرون آمده است. خانه کلانتر به شماره 1787 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.1396/6/25

کلید واژه: