امروز دوشنبه 2 مهر 1397      
مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیاء در دیدار با اعضای شورای شهر مشهد، تصریح کرد :
رویکرد ویژه فرهنگی شورای شهر مشهد، فرصتی برای پیشبرد احیاء بناهای تاریخی
مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیاء بناهای تاریخی در جمع تنی چند از اعضای شورای شهر مشهد، رویکرد ویژه فرهنگی اعضای این شورا را فرصتی مغتنم برای پیشبرد اهداف احیاء بناهای تاریخی در شهر مشهد خواند.

به گزارش صابتا در این دیدار، محمدرضا پوینده ضمن تشریح سابقه شکل گیری صندوق احیاء و حضور چهارتن از اعضای هیئت دولت به عنوان هیئت امناء این صندوق، افزود: حضور اعضای جدید شورای شهر مشهد و رویکرد ویژه این اعضا به مباحث فرهنگی، فرصتی مغتنم را برای پیشبرد اهداف احیاء بناهای تاریخی و گسترش همکاری های در این عرصه بوجود آورده است.

وی با اشاره به انقلاب ایجاد شده در سرمایه گذاری بخش خصوص در بناهای تاریخی در دولت تدبیر و امید، ادامه داد: صندوق احیاء در دولت دکتر روحانی توانست با رویکرد متناسب با اهداف ترسیمی در سند چشم انداز حجم واگذاری ها از 9 واگذاری در هشت سال را به 64 واگذاری ارتقاء دهد.

پوینده با اشاره به محدودیت های موجود در بودجه دولت ها برای احیاء و مرمت بناهای تاریخی پر شمار کشور، افزود: مشارکت بخش خصوصی تنها راهی است که می تواند بناهای تاریخی کشور را از خطر نابودی نجات دهد و آن ها را به چرخه بهره وری وارد کند.

در ادامه این نشست، احمد نوروزی عضو شورای اسلامی شهر مشهد، گفت: ما در بررسی های خود در بحث احیاء بناهای تاریخی به این نتیجه رسیده ایم که یک نهاد فرابخشی می تواند تجربه موفق احیاء بناهای تاریخی را نظیر آنچه که در برخی شهر های کشور روی داده است، برای مشهد رقم زند.

وی، افزود: در فرآیند بررسی ها برای اثر بخشی هر چه بیشتر در مورد مرمت و باز زنده سازی بناهای تاریخی ما به صندوق احیاء به عنوان متولی این امر در کشور رسیدیم و امیدواری با همکاری این صندوق ، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری بتوانیم تحولات مهمی را در این عرصه رقم بزنیم.

در همین راستا، سید مسعود ریاضی رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران شهر طوس، با اشاره به دغدغه های اعضای شورای شهر مشهد در زمینه حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی در این شهر، تصریح کرد: دغدغه حفظ اماکن تاریخی و توسعه زیر ساخت های گردشگری عاملی برای ایجاد کمیسیون ویژه طوس بوده است و ما در این کمیسیون به صورت کارشناسی مباحث این حوزه را بررسی و راهبرد های مقتضی برای به سرانجام رساندن این تصمیمات را در پیش گرفته ایم.

امیر شهلا عضو کمیسیون عمران و طرح ریزی شهری نیز، با اشاره به مغفول ماندن بسیاری از اماکن تاریخی درنتیجه ساختار نادرست، افزود: هم اکنون همگرایی میان دولت شهرداری، شورای شهر و سایر بخش های مرتبط فرصت بسیار مهمی را برای احیاء بناهای تاریخی بوجود آورده و در این راه صندوق احیاء می تواند زمینه ساز اتفاقات مهمی در اینباره باشد.

در ادامه این نشست احسان اصولی رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارتی، گردشگری و رسانه این شورا، اقدامات صندوق احیاء در مرمت و جان بخشی دوباره به بناهای تاریخی سراسر کشور را اقداماتی ارزنده خواند و افزود: پتانسیل صندوق احیاء در زمینه بناهای تاریخی می تواند همکاری های خوبی را در حوزه شهری شهر مقدس مشهد رقم زند.

گفتنی است در این دیدار محمد رحیم رهنما مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی، حسین نخعی شریف سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، علی قناویزچی مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد نیز حضور داشتند.1396/7/3

کلید واژه: