امروز دوشنبه 2 مهر 1397      
برگزاری آیین قالی‌شویان مشهد اردهال در حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی
آیین سنتی‌مذهبی قالی‌شویان مشهد اردهال امروز جمعه 14 مهر (همزمان با دومین جمعه مهر‌ماه) با حضورعلی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا به نقل از خبرگزاری میراث‌آریا، آیین سنتی‌مذهبی قالی‌شویان مشهد اردهال که در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی شده است، بر اساس یک سنت دیرینه و هرسال در دومین جمعه مهرماه در مشهد اردهال و در حرم امام‌زاده علی‌ابن محمد باقر (ع) (امامزاده سلطانعلی) برگزار می‌شود.

امسال نیز این آیین با توجه به تقارن با ماه محرم، با شکوه بسیار خاصی و با حضور هزاران نفر از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ، زائران امام‌زاده علی‌بن‌محمد، اقشار مختلف مردم و مدیران و مسئولان ملی و استانی در مشهد اردهال برگزار شد.

این مراسم سنتی مذهبی با قدمت بیش از هزار سال از ساعت 9 صبح امروز با مرثیه‌خوانی  برای این امام‌زاده برگزار شد و عزاداران و زائران بعد از عزاداری و سینه‌زنی در سالروز شهادت علی‌بن‌محمد باقر، قالیچه‌ای را به‌عنوان نمادین در رودخانه مجاور امام‌زاده شست‌و‌شو دادند.

مردم خطه کویر کاشان و آبادی‌های اطراف آن حضور در مناسک قالی‌شویان و زیارت امام‌زاده سلطانعلی (ع) را از فرائض مذهبی خود می‌دانند و ثواب زیارت این امام‌زاده و حضور در مراسم قالی‌شویان را با زیارت مرقد مطهر جد بزرگوارش، حضرت امام حسین علیه السلام و حضور در کربلا برابر می‌دانند .

مراسم قالی‌شویان به‌عنوان تنها مراسم مذهبی که به‌تاریخ شمسی برگزار می‌شود، نمایش نمادین تشییع و به خاک‌سپاری حضرت سلطانعلی‌‌بن امام محمد باقر(ع) مشهور به شهید اردهال در سال 116 هجرت است .

این مراسم از 10 قرن پیش تا کنون همه ساله با آیین و آداب مختلفی در این شهرستان برگزار می‌شود و در سال 192 در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد و لوح ثبتی آن یک سال بد در مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال رونمایی شد.

معاون رئیس جمهوری با حضور در این مراسم به مقام شامخ این امامزاده مکرم ادای احترام کرد و در سالروز شهادت علی‌بن محمد همراه با سایر عزاداران و زائران به عزاداری پرداخت.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس به زیارت بارگاه ملکوتی این امامزاده پرداخت و بعد از آن نیز بقعه امامزادگان حضرت عبدالله، قاسم، عبدالوهاب و حکیمه خاتون از نوادگان امام موسی‌بن جعفر (ع) را در مجاورت حرم امامزاده علی بن محمد زیارت کرد.

در این مراسم علاوه بر علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشری، محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، رسول زرگرپور استاندار اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالنبی نمازی امام جمعه کاشان، حمیدرضا مؤمنیان معاون استاندار اصفهان و فرماندار ویژه کاشان، فریدون الله‌یاری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و تعدادی از مدیران استان اصفهان و شهرستان کاشان حضور داشتند.


1396/7/15

کلید واژه: