امروز سه شنبه 1 آبان 1397      
خانه آقازاده ابرکوه یزد، مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی
خانه آقازاده ابرکوه با توجه به ظرفیت های منحصر به فرد این بنای تاریخی احیاء شده، این روزها به مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در روزهای گذشته یک هیأت عالی رتبه فرهنگی شامل وزیر اسبق فرهنگ ایالت برلین، مدیر یکی از انتشارات فرهنگی بزرگ و یکی از نقاش های مطرح این کشور از عمارت تاریخی آقازاده ابرکوه یکی از نمونه های موفق واگذاری های بناهای تاریخی صندوق احیاء، بازدید کردند.

بر همین اساس باید افزود: خانه آقازاده ابرکوه یزد با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این بنای تاریخی، از ابتدای بهره برداری میزبان حجم بالای گردشگران داخلی و خارجی از کشور هایی نظیر فرانسه، آلمان، آمریکا و ایتالیا بوده است.

در حال حاضر 10 نفر به طور مستقیم در این بنای تاریخی دارای کاربری اقامتی و پذیرایی، مشغول به فعالیت هستند و بنا برگفته های بهره بردار این بنا، هم اکنون خانه آقازاده ابرکوه در حال تبدیل به یک مقصد گردشگری است.

گفتنی است، بنای تاریخی خانه آقازاده ابرکوه در سال 93 توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی (شرکت گردشگران آفاق روشن ابرکوه) واگذار شده است. مدت واگذاری این بنای تاریخی 20 ساله بوده و هزینه مرمت این بنای تاریخی در زمان انعقاد قرارداد 13 میلیارد ریال تعیین شده است.

خانه آقازاده و بادگير آن مربوط به دوره قاجار است و در ابرکوه، محله دروازه، ميدان ابرقو واقع گردیده است. اين اثر تاریخی در بهمن ماه 1375 با شماره 1838 به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌ است .

اين خانه تاریخی در بافت قديم واقع گرديده و از نظر معماري و بكارگيري عناصر معماري سنتي ايران در خور توجه است. اين بنا با مساحتي بالغ بر 851 مترمربع به صورت حياط مركزي بوده و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال استقرار پيدا كرده است .

قسمت شاخص و جالب توجه بنا بادگير دو طبقه و كلاه فرنگي است كه در نوع خود بي نظير است. ارتفاع بادگير آن 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع مي باشد. در دهانه بادگير 19 عدد دريچه تنظيم هوا وجود دارد كه با بادگير دومي هماهنگي و ارتباط دارد. در كنار آن، يك كلاه فرنگي با تزئينات مقرنس كاري بسيار زيبا وجود دارد. بادگير و كلاه فرنگي به ترتيب حكم خنك كردن (كولر) و نور رسانی (نورگير) فضاي زيرين و تالار خانه را انجام مي دهند.1396/9/1

کلید واژه: