امروز سه شنبه 1 آبان 1397      
با حضور سرپرست صندوق احیا صورت گرفت:
‎بازدید مونسان معاون رییس جمهور از مراحل مرمت کاروانسرای پیام مرند
عصر امروز علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همراهی پرهام جانفشان سرپرست صندوق احیا و جمعی از مسئولین استانی از عملیات اجرایی مرمت کاروانسرای پیام بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا در این بازدید که با همراهی استاندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان و جمعی دیگر از مسئولین استانی صورت گرفت روند عملیات مرمت این بنای تاریخی که پیشتر در سال 95 توسط صندوق احیا به بخش خصوصی وگذار شده بود مورد بازدید قرار گرفت .

قرار است این کاروانسرای تاریخی بعد از طی مراحل مرمت با کاربری اقامتی و پذیرایی وارد چرخه بهره برداری شود .

کاروانسرای پیام مرند از جمله کاروانسراهای معروف آذربایجان است که در دوره های صفویه و مغول رونق بسیاری داشته است . بنای تاریخی پیام در یکی از روستاهای مرند و در دو فرسخی جنوب آن در فاصله 35 کیلومتری تبریز به مرند واقع شده است .

پس از ورود   کاروانسرای پیام مرند به چرخه بهره برداری مسافران ایرانی و گردشگران خارجی که از مرز بازرگان به اروپا یا برعکس سفر می کنند، می توانند ازاین کاروانسرای تاریخی استفاده کنند .

این کاروانسرا دارای سر در رفیع ، گنبد خانه حیاط مرکزی به شکل هشتی می باشد که ورودی های اصلی به سالن های عقبی ( شترخان اصطبل ) از پخ هشت ها بوده است . ساختمان کاروانسرا بشکل مستطیلی است به طول ۶۲ و عرض ۴۸ متر که جهت طول آن شرقی به غربی و در چهار گوشه آن با چهار برج مدور به قطر ۷ متر تقویت می شده است .

مدت واگذاری بهره برداری بنای یاد شده به بخش خصوصی  ۱۶  سال است که از این مدت ۲۳  ماه به عنوان مدت زمان مرمت بوده، ۱۴   سال نیز برای بهره برداری از بنا اختصاص یافته است .


1396/9/2

کلید واژه: