امروز سه شنبه 1 آبان 1397      
معاون رییس جمهور خبر داد:
افتتاح کاوانسرای یام مرند همزمان با رویداد تبریز 2018
علی اصفر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: کاروانسرای تاریخی 'یام' شهرستان مرند همزمان با آغاز رویداد تبریز 2018 افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا به نقل از ایرنا، علی اصغر مونسان عصر پنجشنبه در بازدید از کاروانسرای یام شهرستان مرند افزود: این کاروانسرا به عنوان نگینی تاریخی برای منطقه آذربایجان محسوب می شود که در آغاز به کار رویداد تبریز 2018 می تواند به عنوان یکی از مکان های تاریخی به گردشگران خارجی معرفی شود.
وی با تاکید بر لزوم افتتاح هرچه زودتر این کاروانسرا اظهار کرد: خوشبختانه کارهای مرمت این کاروانسرا به اتمام رسیده است.
مونسان با تاکید برافزایش همکاری مدیران اداری شهرستان مرند با سرمایه گذار بخش خصوصی این کاروانسرا ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی،از طریق صندوق احیاء بناهای تاریخی کاروانسرای 'یام' را به یک سرمایه گذار بخش خصوصی دارای مدرک مرتبط با این زمینه واگذار کرده که در این راستا بخش خصوصی با تجربه و دانش علمی اقدام های قابل تحسینی در این کاروانسرا انجام داده است.
.کاروانسرای 'یام' در 10 کیلومتری شهرستان مرند واقع و در زمان صفویان احداث شده و از سال 1377 توسط سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری مورد مرمت قرار گرفته است.
گفتنی است مدت واگذاری بهره برداری بنای یاد شده به بخش خصوصی ۱۶ سال است که از این مدت ۲۳ ماه به عنوان مدت زمان مرمت بوده،۱۴ سال نیز برای بهره برداری از بنا اختصاص یافته است .1396/9/2

کلید واژه: