امروز سه شنبه 1 آبان 1397      
سرپرست صندوق احیاء در دیدار با دانشگاهیان حوزه مرمت کشور اسپانیا:
صندوق احیاء از انتقال دوجانبه مباحث علمی در احیاء بناهای تاریخی با اسپانیا استقبال می کند
سرپرست صندوق احیاء در نشست تخصصی با گروه اسپانیایی مرمت بناهای تاریخی، با اشاره به اهمیت احیاء بناهای تاریخی به روش علمی، گفت: صندوق احیاء از انتقال مباحث تخصصی به عنوان بستری برای پیشرفت حوزه احیاء کشور استقبال می کند و در این رهگذر آماده همکاری های دوجانبه بیشتر با کشور هایی نظیر اسپانیا که تجارب مهمی در این زمینه دارند، هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این نشست تخصصی که با حضور گروه اسپانیایی فعال در عرصه مرمت بناهای تاریخی به سرپرستی پروفسور ماریا ژوزفا بالاگوئر دکایار معمار و مدرس دانشگاه پلی تکنیک والنسیا ، ادواردو لوپز بوسکتس سفیر اسپانیا، پرهام جانفشان سرپرست صندوق احیاء، غلامعلی دهقان و محمدرضا بزرگی پور اعضای هیئت مدیره، ابوالفضل عبیدی مدیر فنی، امین صانعی رییس روابط عمومی این صندوق و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، دو طرف از نزدیک درباره تجربیات و آخرین دستاورد های علمی این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداختند .

در ابتدای این نشست سفیر اسپانیا ضمن ابراز خوشنودی از برگزاری این نشست، گفت: با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نشست تخصصی همکاری های مشترک میان بخش خصوصی اسپانیا و طرف ایرانی فعال در حوزه مرمت و احیاء بناهای تاریخی در حال برگزاری است و با توجه به رویکرد ویژه دولت ایران به مسئله باززنده سازی بناهای تاریخ و نقش شایان توجه آن در کاهش اتکا به درآمد های نفتی، افق روشنی پیش روی همکاری های دو جانبه مشاهده می شود .

وی در همین راستا افزود: اقتصاد گردشگری و بهره مندی از زیر ساخت هایی نظیر بناهای تاریخی عامل مهمی است که می تواند دولت ها را از اتکا به درآمد های تک محصولی نجات داده و باعث رشد اقتصادی درخور توجهی در کشورها شود .

ادواردو لوپز بوسکتس، ادامه داد: در کشور اسپانیا نمونه های موفقی نظیر الحمراء گراندا وجود دارد که تاریخ احداث آن ها مربوط به دوره اسلامی است و ما توانسته ایم با حفظ و احیاء این بنا سالانه درامد قابل توجهی را عاید کشورمان کنیم و حاضریم این تجربه و تجربیات مشابه را در قالب نشست های تخصصی به طرف ایرانی منتقل کنیم .

سفیر اسپانیا در ایران در این نشست تخصصی که با هماهنگی معاونت میراث سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد،افزود: اتحادیه اروپا برای حفظ میراث فرهنگی کشور ها بودجه ای بالغ بر 50 میلیون یورو را در نظر گرفته که بخش مهمی از این بودجه در زمینه تحقیق و پژوهش صرف شده است و نتایج این پژوهش ها می تواند در قالب بسته های تخصصی درخدمت کشورهای دارای سابقه تاریخی نظیر ایران قرار گیرد .

در ادامه سرپرست صندوق احیاء بناهای تاریخی، ضمن خوشامدگویی به طرف اسپانیانی و حاضران در این نشست، گفت: این نشست تخصصی فرصتی مغتنم است که بتوانیم تجربیات و دانش فنی موجود در هر دو کشور را با هم مرور کنیم و نکات قابل استفاده این موارد را به مثابه راهبرد های کارآمد در زمینه فعالیت های خود بکار گیریم .

وی با اشاره به سابقه دیرینه کشور ایران و استقبال گردشگران خارجی از بناهای تاریخی ایرانی، افزود: هم اکنون نمونه های موفقی از بناهای تاریخی در شهرهای مختلف ایران وجود دارد که می تواند مدلی برای فعالیت های این عرصه در سایر کشور ها نیز باشد و صندوق احیاء به عنوان موسسه ای که وظیفه مرمت و بهره برداری از بناها و خانه های تاریخی را برعهده دارد با دقت روند فعالیت های های خود را ارزیابی می کند و در این مسیر از مباحث تخصصی به عنوان بستری برای پیشرفت حوزه احیاء کشور استقبال می کند .

جانفشان با اشاره به اهمیت احیاء بناهای تاریخی به روش علمی، تصریح کرد: تلاش ما بر این محور استوار است که مرمت، احیاء و کاربری بناهای واگذار شده منطبق با شأن بنا باشد و در این رهگذر آماده همکاری های بیشتر با کشور هایی نظیر اسپانیا که تجارب مهمی در این زمینه دارند هستیم .

سرپرست صندوق احیاء در پایان این نشست با قدردانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخاطر ترتیب دادن نشست تخصصی با اساتید دانشگاه حوزه مرمت اسپانیا، از این افراد دعوت به عمل آورد تا در طول اقامت در ایران از نزدیک با نمونه های موفق احیاء بناهای تاریخی ایرانی نظیر سعد السلطنه قزوین، خانه عامری های کاشان و خانه صادقی اردبیل آشنا شوند.1396/9/12

کلید واژه: