امروز دوشنبه 30 مهر 1397      
با حضور ناظرفنی و رییس اداره فنی و مهندسی صندوق احیاء انجام شد:
آغاز عملیات اجرایی مرمت خانه نظامیه تهران
عملیات اجرایی مرمت خانه نظامیه تهران از جمله بناهای واگذار شده صندوق احیاء به منظور مرمت، احیاء و بهره برداری مدت معین، آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این مراسم که با حضور سرمایه گذار، رئیس اداره فنی و مهندسی و ناظر معاونت فنی صندوق احیاء انجام شد، سرمایه گذار و پیمانکار خانه نظامیه عملیات اجرایی مرمت را طبق طرح مصوب و ابلاغ شورای فنی و اقتصادی صندوق احیاء در قالب کاربری اقامتی، فرهنگی و پذیرایی آغاز شد.

گفتنی است خانه نظامیه تهران طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی به مدت 10 سال با هزینه مرمت 300 میلیون تومان و اجاره ماهیانه 15 میلیون و پانصد هزار تومان به شرکت مان مالک تجارت واگذار شده است.

عمارت قدیمی نظامیه واقع در میدان بهارستان، کوچه نظامیه، کوچه شهید حسن اصالت معروف به «عمارت نظامیه»به شماره ثبت ۱۱۲۴۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. ا ين عمارت که به شکل دو اشکوبه و به صورت عمارتي در بخش مرکزي حياط قرار دارد در راستاي شمال و جنوبي واقع شده است، بخش ورودي آن رو به حياط اصلي است .

همچنين پلان اين بنا به شکل مربع و نماي اصلي آن رو به حياط اصلي در سمت جنوب قرار دارد. شکل معماري بنا بيانگر ساخت آن در دوره پهلوي اول است .

مصالح اصلي اين بنا از آجر و گچ است البته بيشتر تزئينات آن در نماي جنوبي جلوه مي‌کنند. اين تزئينات شامل آجرکاري و گچ‌کاري در قسمت ورودي و نيز آجرکاري در رخ بام است .

در مورد پیشینه ساخت این بنا باید گفت از بررسی نقشه سال ۱۳۱۹ تهران مشخص می‌شود که ساخت و سازی در محدوده باغ نظامیه صورت نگرفته است و انجام ساخت و ساز در این محدوده به دوره پهلوی اول باز می‌گردد .

در این دوره و در حدود سال ۱۳۴۲ هجری قمری املاک این محدوده، توسط سردار سپه از همدم السلطنه خریداری شده و تغییرات وسیعی در آن صورت گرفت .

با توجه به خصوصیات معماری و سبکی این بنا، تاریخ احداث آن را می‌توان به حدود سال‌های ۱۳۰۵ الی ۱۳۱۵ نسبت داد .

صندوق احیاء، بر مراحل مرمت و احیا و بهره‌برداری از این بنای تاریخی نظارت دارد.1396/9/14

کلید واژه: