امروز يکشنبه 18 آذر 1397      
بازدید مونسان از بنای تاریخی ربع رشیدی
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از بنای تاریخی ربع رشیدی تبریز بازدید کرد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز پنجشنبه ۱۴ دی ۹۷ با همراهی مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی و محمد محب‌خدایی معاون گردشگری از این بنای تاریخی بازدید کرد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این بازدید بر سامان‌دهی محوطه ربع رشیدی و آماده کردن آن برای حضور بازدیدکنندگان نوروز ۹۷ تأکید کرد.

مونسان بر تعیین استراتژی بلندمدت برای سامان‌دهی و کاوش ربع رشیدی تأکید کرد و افزود: «این مجموعه تاریخی باید در کوتاه‌ترین زمان برای حضور گردشگران و علاقه‌مندان آماده شود.»

بهروز عمرانی رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی نیز در جریان این بازدید اطلاعات لازم را به معاون رئیس‌جمهوری ارائه داد.

رَبع رشیدی یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز است، این بنای تاریخی در خیابان عباسی به سبک معماری آذری ساخته شده است.

این مجموعه که در دامنه کوه سرخاب در محلی باصفا و بلند جای گرفته است، در اوایل قرن هشتم یا اواخر قرن هفتم هجری بنا شد. برابر با نوشته تاریخ‌نگاران و جهانگردان بزرگ دارای پهناوری بسیار و ساختمان‌های گوناگون همچون مسجد و مدرسه و بیمارستان (دارالشفا) و کتابخانه و گنبدی برای آرامگاه خواجه رشیدالدین بوده است.1396/10/14

کلید واژه: