امروز يکشنبه 18 آذر 1397      
رونق احیاء بناهای تاریخی، برآیندی از خواست مردم، مطالبه مسئولان و تلاش متولیان
«احیاء بناهای تاریخی» عبارت دارای پیشینه ایی در میان اهالی میراث فرهنگ است که تا چندی پیش دایره آگاهی از آن به حوزه یاد شده محدود بود، اما حالا با تلاش های انجام شده در حوزه تسریع و تسهیل فرآیند باززنده سازی بناهای تاریخی توسط بخش خصوصی و اطلاع رسانی شفاف و به هنگام در این حوزه، این پدیده زندگی بخش تبدیل به مطالبه ای عمومی و خواستی جمعی در میان مردم شده است.

پدیده ایی که بااتکا به پویایی فرهنگ جوامع بومی و محلی کشور می تواند چرخ گردشگری و به تبع آن اقتصاد را با تکیه بر شاخصه های درونزای کشور به حرکت آورد. در این میان آراء و نظرات راهبردی مسئولان کشور  بر سرعت حرکت این قطار افزوده است که در ادامه به بخش هایی از این اظهارات اشاره می شود. 


مونسان: ابنیه تاریخی بزرگ‌ترین مزیت برای گردشگری کشور است

این جمله معاون رئیس جمهور ورئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، درباره نقش احیای بناهای تاریخی در توسعه صنعت گردشگری کشور، حکایت از برنامه جدی این سازمان برای رشد و توسعه این مقوله دارد، چه آنکه وی در بخش دیگری از گفت و گوی اخیر خود با صابتا رسیدگی به ابنیه تاریخی و میراث‌فرهنگی را جزو اولویت‌های اصلی سازمان متبوع خود دانسته  و بر لزوم توجه جدی بر این حوزه تأکید داشته است .

علی اصغر مونسان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که هرچه به موضوع میراث‌فرهنگی بپردازیم این موضوع به توسعه گردشگری کمک می‌کند، ادامه داده است: «در حال حاضر کشورهایی با تاریخ و جغرافیای محدود، برای خودشان موضاعات مصنوعی را تولید می‌کنند، اما خوشبختانه کشورمان با ظرفیت‌های متعدد ابنیه تاریخی که نشان دهنده تمدن کهن ماست، مورد اقبال گردشگران فرهنگی است  .»

از دیدگاه مونسان «گردشگران فرهنگی که عمده گردشگران ورودی ما هستند، درآمد خوبی برای کشور ایجاد می‌کنند»  و چه کسی است که امروز نداند که بناهای تاریخی محور اصلی حضور و بازدید های این گردشگران در کشور است .


مطهری: حضورگردشگران در بناهای تاریخی احیاء شده، عاملی برای شناساندن چهره فرهنگی ایران

علی مطهری یکی از چهره های شاخص مجلس شورای اسلامی است که هم اکنون بر کرسی نایب رئیسی خانه ملت  تکیه زده است، جایگاه مهمی که  علی رغم همه مشغله هایی فراوان، سبب نشده دغدغه های فرهنگی وی به حاشیه رانده شود، مطهری حضورگردشگران در بناهای تاریخی احیاء شده را عاملی برای شناساندن چهره فرهنگی ایران می داند و می گوید« حضورگردشگران در بناهای تاریخی احیاء شده، می تواند عامل مهمی برای برای شناساندن چهره فرهنگی ایران باشد  و رونق گردشگری و توجه به ابنیه تاریخی،آثار فرهنگی کارآمدی در مورد شناساندن چهره واقعی انقلاب اسلامی دارد

وی معتقد است که « احیاء و مرمت ابنیه تاریخی با مشارکت بخش خصوصی به دلیل محدودیت هایی که در زمینه تأمین بودجه برای این آثار وجود دارد، راهکاری اثربخش است که هم اکنون در دولت دنبال می شود .».


نوبخت: مشارکت بخش خصوصی اقدامی اثربخش در حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی

عضو هیئت امناء صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی، در گفت و گویی که در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای صندوق احیاء در مجلس شورای اسلامی با روابط عمومی این صندوق انجام داد بر این نکته تأکید داشت که «  مشارکت بخش خصوصی در حفظ، نگهداری و بهره برداری بهینه از بناهای تاریخی اقدامی اثربخش است . »

اقدامی اثربخش که بنا بر اظهارنظر سخنگوی دولت  «اهمیت مردمی بودن اقتصاد و برخورداری از مشارکت مردم در امور کشور» را نمایندگی می کند، محمد باقر نوبخت در این گفت و گو یادآور شد که:«بهره برداری از ابنیه و مواریث فرهنگی و تاریخی کشور اگر با مساعدت و مشارکت مردم همراه باشد، می تواند اقدامات درخورتوجهی را سامان بخشد که نتایج آن در حوزه های مختلف قابل مشاهده خواهد بود

وی همچنین با ابراز امیدواری برای اینکه صندوق احیاء بناهای تاریخی بتواند با انجام وظایف قانونی خود پیوند دهنده مردم و مواریث تاریخی و فرهنگی کشور باشد و زمینه استفاده مردم از این ابنیه را فراهم سازد، تصریح کرد:«در راستای این اثربخشی بسترهای قانونی فراهم شده تا در قالب واگذاری های صندوق احیاء، مشارکت بخش خصوصی و حضور مردم در مرمت، احیاء و بهره برداری بهینه از بناهای تاریخی کشور، بیش از پیش محقق شود.

 

پزشکیان:تسری شیوه واگذاری های صندوق احیاء به سایر امور می تواند نتایج موفقی را رقم بزند

  مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از چهره های شاخصی  است که همواره با اظهار نظر های خود از فرآیند باززنده سازی بناهای تاریخی حمایت کرده است.

وی در همین راستا  با تأکید بر موثر و موفق بودن واگذاری امور به مردم گفته است:« اقدامات انجام شده، در حوزه احیاء بناهای تاریخی نشان دهنده این است که اگر بقیه کارها را نیز بتوانیم به این شیوه انجام دهیم موفق خواهیم بود اگر دولت بخواهد صفر تا صد کار ها را خود انجام دهد،چنین روشی به ضرر دولت خواهد اما اگر بخواهیم در کشورمان رونق و شکوفایی ایجاد کنیم هیچ راهی جز سپردن کار به مردم را نداریم . »

پزشکیان در گفت و گو با روابط عمومی صندوق احیاء، با اشاره به اهمیت نقش نظارتی نهاد های دولتی در واگذاری بناهای تاریخی، تصریح کرده است: تمامی تجربه ها در دنیا نشان داده که کارآیی و بهره وری اقتصادی در بخش خصوصی دارای اثربخشی بیشتری است و به همین دلیل هر چقدر که ما بتوانیم آنچه که در اختیار دولت قرار دارد و قابل واگذاری است را به مردم واگذار کنیم، اقدام ما موفق تر و موثر تر خواهد بود. یک جامعه زنده و پویا هیچ گاه نسبت به گذشته خود بی تفاوت نیست و آن را تخریب نمی کند، احیاء گذشته نشان دهنده راه آینده و چگونگی عملکرد ما در آینده است .


در پایان توجه به این نکته ضروری است که حرکت آغاز شده در زمینه باززنده سازی بناهای تاریخی و فرهنگی نتیجه تلاش های همه آن هایی است که دل در گرو اعتلای نام ایران اسلامی دارند و صد البته ادامه این روند محتاج یاری همه صاحب نظران، دانشگاهیان، دست اندرکاران،متخصصان و فعالان رسانه ایی این حوزه و عموم علاقه مندان به ابنیه تاریخی کشور است. جای امیدواری دارد با هم افزایی بیشتر نتایج ملموس این عزم ملی در سراسر ایران زمین قابل مشاهده باشد .

/گزارش:حسین سعیدی/

 


1396/10/19

کلید واژه: