امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
وزیر گردشگری عمان از سعد السلطنه قزوین بنای واگذار شده صندوق احیاء، دیدن کرد
ناصر المحروزی وزیر گردشگری عمان با همراهی عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین و پرهام جانفشان مدیر عامل صندوق احیاء بناهای تاریخی از کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین یکی از بناهای واگذار شده این صندوق‌ به بخش خصوصی دیدن کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در جریان این بازدید که  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین، شهردار قزوین، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین و مدیران سرمایه گذاری و فنی صندوق احیاء نیز حضور داشتند، وزیر گردشگری عمان از نزدیک با با نوع معماری، پیشینه تاریخی سعد السلطنه و همچنین چگونگی مرمت و نگهداری از این مجموعه تاریخی، آشنا شد.
در حال حاضر 214 نفر در این مجموعه تاریخی احیاء شده مشغول به کار هستند و هم اکنون تعداد کارآفرینی مستقیم و غیر مستقیم از نظر کمیت کارگاه های مرتبط با سعد السلطنه به 44 کارگاه می رسد که به این تعداد فعالیت 3 کارگاه آموزشی را باید اضافه کرد.
هم چنین بنا بر اعلام معاون سرمایه گذاری صندوق احیاء، پیشبینی می شود که تا پایان سال بالغ بر 140 غرفه در فضای تجاری عمارت سعد السلطنه فعالیت داشته باشند که این افزایش سطح بهره وری، عاملی برای رشد اشتغال در این بنای تاریخی خواهد بود.
گفتنی است، به منظور حفظ و صیانت از حیات مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین و معرفی بخشی از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم به آیندگان، صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به استناد بند «ز» ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی،این مجموعه تاریخی را با کاربری مركز پذيرايي، سياحتي، اقامتي، فرهنگي، اقتصادي، در خردادماه سال 1387 به سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین جهت مرمت، احیاء و بهره برداری واگذار نمود و در حال حاضراین بنا پس از پایان مرمت، در حال بهره برداری و خدمات رسانی به علاقه مندان است.


1396/12/6

کلید واژه: