امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
بازدید مجمع استانداران کشور از خانه باقری ها بنای واگذار شده صندوق احیاء
مجمع استانداران کشور به اتفاق سید مناف هاشمی استاندار گلستان از بافت تاریخی این استان و مرکز آن شهر گرگان بازدید کردند و طی این بازدید از خانه باقری ها یکی از واگذاری های صندوق احیاء نیز دیدن به عمل آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، نصرت الله تاجیک عضو هیئت مدیره صندوق احیاء بناهای تاریخی و مشاور هیات رئیسه این مجمع که یکی از این بازدید کنندگان بود، در همین راستا افزود: بافت تاریخی گرگان و گلستان یکی از بافت های زنده و پویای کشور است که باید با سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی از مزیت نسبی به مزیت رقابتی استان تبدیل شده و نقش ارزنده ایی در تولید ثروت کشور بازی کند .

وی در همین راستا، افزود: خانه باقری ها نمونه ای از سرمایه گذاری بخش خصوصی در مرمت و باز زنده سازی خانه های موجود در بافت تاریخی گرگان است و در شرایط کنونی توانسته مورد توجه بخش قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد .

تاجیک، خاطرنشان کرد: این بنای تاریخی پس از تکمیل فرآیند های مرمتی می تواند مدلی قابل ارائه ای برای احیاء بخش های دیگر بافت تاریخی استان گلستان باشد و توسعه چنین اقداماتی می تواند حوزه فرهنگ و اقتصاد را با تکیه بر ظرفیت های جوامع محلی ارتقاء بخشد .

گفتنی است، خانه باقری ها، طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیاء به منظور باززنده سازی، مرمت و بهره برداری مدت معین به مدت 20 سال به رضا مفاخر سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده است .

کاربری این مجموعه اقامتی و پذیرایی بوده و هزینه مرمت این بنا یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان تعیین و میزان اجاره ماهیانه آن دو میلیون و پانصد هزار تومان در نظر گرفته شده است .

این بنای تاریخی هم اکنون در دوره بهره برداری موقت قرار دارد و تاکنون تورهای داخلی و خارجی زیادی از این بنای زیبا دیدن کرده اند. بنابر اعلام بهره بردار خانه باقری، این بنا در فروردین ماه سال 96 میزبان 2500 گردشگر داخلی و خارجی بوده است .

برگزاری برنامه های مناسبتی و فرهنگی نظیر اجرای موسیقی آیینی در حیاط این عمارت و برگزاری جشنواره پوشش و لباس محلی نظیر لباس استرآبادی، جشن شب یلدا از جمله اقدامات اجرا شده در این بنا در سال 96 است که مورد استقبال هموطنان قرار گرفته است .1396/12/13

کلید واژه:نصرت الله تاجیک، صندوق احیاء بناهای تاریخی