امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
برنامه‌های سازمان میراث‌فرهنگی در جلسه هیئت دولت بررسی شد/ روحانی: گردشگری و صنایع‌دستی اهمیت بسزایی در توسعه اشتغال دارد
هیئت دولت در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری، گزارش سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را درخصوص نحوه عملکرد و برنامه‌های آتی این سازمان برای صنعت گردشگری کشور بررسی کرد.

به‌گزارش صابتا به نقل از میراث‌آریا، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، دکتر روحانی در این جلسه، گردشگری و صنایع‌دستی را دارای اهمیت بسزایی در توسعه اشتغال دانست و اطلاع‌رسانی مناسب برای معرفی جاذبه‌های گردشگری داخلی با هدف توسعه گردشگری در داخل کشور و اتخاذ تمهیداتی برای بصرفه بودن و تسهیل گردشگری داخلی در مقایسه با مسافرت ایرانیان به خارج از کشور را ازجمله ضرورت‌های این حوزه ذکر کرد .

رئیس‌جمهوری همچنین بر حمایت از احداث هتل‌های ارزان‌قیمت و تسهیل حمل‌ونقل عمومی برای سفر تأکید کرد .

او افزود: «با پیشرفت‌های قابل‌توجه دانش پزشکی و وجود مراکز درمانی پیشرفته، فرصت خوبی برای توسعه توریسم سلامت در کشور و ارائه خدمات پزشکی به کشورهای همسایه فراهم شده است

رئیس‌جمهوری با تأکید بر لزوم مشارکت بیشتر سازمان برنامه‌وبودجه کشور، بانک‌ها و صندوق‌ها برای گسترش صنعت گردشگری، ظرفیت مناسب این صنعت برای ایجاد اشتغال به‌ویژه برای قشر تحصیل‌کرده را زمینه مناسبی برای دستگاه‌های مرتبط با توسعه اشتغال دانست و بر توسعه برنامه‌های اشتغال مبتنی بر گردشگری تصریح کرد .

روحانی همچنین با اشاره به تنوع و ویژگی‌های صنایع‌دستی در کشور گفت: «صنایع‌دستی به‌عنوان یک مزیت مهم می‌تواند به گسترش اشتغال در خانه منجر شود و با توجه به سهم بالای زنان در توسعه این صنعت، زمینه خوبی برای افزایش اشتغال زنان و روستاییان باشد

در گزارش سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مواردی از قبیل صرفه ایجاد اشتغال در صنعت گردشگری و مقایسه آن با هزینه ایجاد اشتغال در صنایع مختلف کشور از قبیل نفت و گاز، صنعت، پتروشیمی، کشاورزی و فولاد، میزان گردشگری ورودی و خروجی به کشور در 9 ماهه اول سال 96، رشد زیرساخت‌های گردشگری و برنامه‌های سازمان برای توسعه گردشگری در کشور موردبررسی قرار گرفته است .

همچنین بنا بر گزارش سازمان، در سال جاری با ایجاد بیش از 66هزار نفر اشتغال مستقیم، تعداد شاغلان مستقیم صنعت گردشگری از 490هزار نفر به تعداد 556هزار و 112 نفر افزایش یافته است .

ایجاد بستر فضای رقابتی برای کلیه کسب‌وکارهای خدمات سفر با پنجره واحد سفر، ایجاد سیستم خودنظارتی با سامانه نظارت هوشمند 9629، افزایش ضریب اشتغال هتل‌ها با تدوین قیمت تقویمی هتل‌ها و تعریف تورهای خارجی ارزان‌قیمت با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اماکن اقامتی و ایرلاین‌ها، ازجمله راهبردهای ارتقای مدیریت کیفیت و مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در گزارش یاد شده است .

گزارش مذکور همچنین به راهبردهای افزایش بهره‌وری و توسعه صنعت گردشگری از قبیل استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از کشور به‌عنوان مبلّغ و بازاریاب در جذب توریست‌های خارجی و استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان و دانشجویان به‌عنوان توراپراتور مجازی برای تبلیغ گردشگری، تغییر برنامه‌ریزی توسعه و بهره‌برداری از تأسیسات شهری بر مبنای جامعه شهروند ـ گردشگر، خلق کسب‌وکارهای جدید و تحول در کسب‌وکار فعلی با دید گردشگری و استانداردسازی و رقابت‌پذیری محصول و مقاصد گردشگری برای تبدیل شدن به برند ملی و جهانی اشاره دارد .

تدوین برنامه‌های نوروزی ویژه با سیاست ایجاد نشاط و شادی در سطح جامعه و معرفی جاذبه‌های کمترشناخته‌شده و توزیع متوازن سفر، از دیگر برنامه‌های این سازمان گزارش شد .

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین از صنایع‌دستی به‌عنوان‌مثال عینی اقتصاد مقاومتی یاد کرده و آن را عامل اشتغال‌زایی بالا با کمترین هزینه، ارزآوری و جلوگیری از خروج ارز و از صنایع آینده دار و منطبق بر نیازهای کشور یاد کرده است .

همچنین براساس آمارهای موجود، ایران سومین کشور تولیدکننده و سی‌امین صادرکننده صنایع‌دستی در جهان بوده و دارای بیشترین و متنوع‌ترین رشته‌ها، بیشترین فارغ‌التحصیلان و شهرهای جهانی (7 شهر جهانی صنایع‌دستی) در دنیاست. آمار صادرات صنایع‌دستی طی 9 ماهه نخست منتهی به آذرماه سال 1396 بالغ‌بر 208 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 68 درصد رشد داشته است.1396/12/14

کلید واژه: