امروز شنبه 3 فروردين 1398      
خانه آقازاده ابرکوه، نخستین پیشنهاد گاردین برای بازدید گردشگران از ایران
شهر ابرکوه و خانه آقازاده از مجموعه خانه های تاریخی این شهر یکی از واگذاری های صندوق احیاء که چندی پیش به صورت رسمی با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در چرخه بهره برداری قرار گرفت به عنوان نخستین پیشنهاد از سوی رسانه انگلیسی زبان «گاردین» برای گردشگرانی که می خواهند از ایران بازدید کنند، مطرح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، فاز نخست مجموعه های تاریخی خانه ابرکوه یزد شامل خانه آقازاده با کاربری رستوران و کافی شاپ، آشپزخانه ای باظرفیت 2000پرس غذا در روز، فضای سرسرای هتل و خانه موسوی با ظرفیت 10 سوئیت و 20 تخت هم اکنون در حال بهره برداری است .

در حال حاضر در این مجموعه 20 نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند که تا پایان پروژه به 45 نفر خواهند رسید و میزان سرمایه گذاری هزینه شده در فاز یک مرمت، مبلغ 17/500/000/000 ریال است .

 

مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد، در سال 1394 طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شده و این مجموعه مشتمل بر 5 خانه تاریخی به نام های خانه آقازاده(پذیرایی)، خانه موسوی(اقامتی)، خانه حسنی دوست(اقامتی)، خانه گبری(فرهنگی) خانه سید علی آقا(اقامتی) و یک آشپزخانه، یک فضای تأسیسات و یک خانه نوساز است .

در میان این مجموعه، خانه آقازاده با مساحت ۸۰۰ متر نسبت به سایر خانه های مجموعه دارای هیئت ممتاز است و قدمت آن به اواسط دوره قاجار بر میگردد. خانه دارای کلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنسها و گچبریهای زیبا و بادگیری منحصر به فرد و متمایز و حیاطی مصفاست .

برگزاری رویداد های فرهنگی با محوریت ارائه غذاها، آیین ها و رسومات بومی و محلی شهر تاریخی ابرکوه در کنار اقداماتی نظیر برپایی کتاب سرای آقازاده در مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد از جمله اقداماتی است که توسط بهره بردار این مجموعه تا کنون انجام شده است.


 


1396/12/16

کلید واژه: