امروز شنبه 3 فروردين 1398      
کاروانسرای افضل شوشتر،حلقه وصلی برای احیاء بناهای تاریخی و باززنده سازی صنایع دستی بومی
اشتغالزایی با اتکا بر احیاء بناهای تاریخی یکی از محور های اثربخشی است که در شرایط پیش رو می تواند به مثابه بازوانی نیرومند بدنه اقتصاد کشور را به تحرک بیشتر وادارد، راهبردی ارزشمند که به عنوان تلاقی بخش، فرهنگ و اقتصاد با تکیه بر داشته های جوامع محلی کارآمدی دوچندان خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این میان صنایع دستی به عنوان طلایه هنرهای بومی دارای اهمیت خاصی برای این حرکت رو به جلو برخوردار است. کاروانسرای افضل به عنوان نمونه ای از پیوند میان احیاء بناهای تاریخی و زنده سازی صنایع دستی شاهد اتفاقات مهمی در این زمینه است که با همت یک هنرمند صنایع دستی به عنوان سرمایه گذار و بهره بردار این کاروانسرا رقم خورده است، بهره برداری که خود دارای نشان ملی طراحی زیورآلات سنتی است و در گذشته در همان محلی که امروز به مرمت و باززنده سازی آن پرداخته، مشغول فعالیت در عرصه صنایع دستی بوده است.


فعالیت 44 غرفه مرتبط با صنایع دستی و مشاغل فرهنگی در کاروانسرای افضل

بنابر اعلام بهره بردار خانه تاریخی افضل هم اکنون در این کاروانسرای تاریخی 44 غرفه مربوط به صنایع دستی است و همزمان با توسعه اشتغال محلی و در اختیار قرار دادن غرفه های عرضه محصولات به صنعتگران شهر، فرایند مرمت و احیای این مجموعه نیز ادامه دارد.

از جمله صنایع دستی که در این کاروانسرای تاریخی مشغول فعالیت هستند می توان به سفال گری، کپو بافی، لنگ بافی، جل شال بافی، تابلو فرش، سجاده بافی، احرامی بافی، گلیم بافی، میناکاری، صنایع چوب، دوخت لباسهای محلی، چرم دوزی، دوخت انواع کیف های گلیمی، زیور آلات سنتی(طلاونقره)، قلم زنی مس، صنایع مس، چاقو سازی، قاب سازی، معرق چوب، گره چینی، مشبک کاری، ویترای و تذهیب اشاره کرد.

رضا صیادی با اشاره به حمایت از هنرمندان صنایع دستی در این بنا، گفته است:« ما تمام تلاش خود را برای حمایت از صنایع دستی که در معرض فراموشی قرار دارند، به کار بستیم و هم اکنون توانسته ایم در غالب برپایی غرفه های یاد شده به مشاغل فرهنگی و هنرهای بومی به نحو شایسته بها دهیم.»

همچنین نباید فراموش کرد که هم اکنون بخش قابل توجهی از جمعیت زنان بومی در کاروانسرای افضل مشغول تولید و ارائه محصولات صنایع دستی هستند.

«افضل» پایگاهی برای برگزاری دوره های آموزشی در صنایع دستی

توسعه اقدامات مربوط به صنایع دستی در کاروانسرای افضل، حالا سبب شده این مجموعه تاریخی به عنوان پایگاهی برای برگزاری دوره های آموزش صنایع دستی و سنتی، احیای هنرهای بومی و آیین های محلی مردم شهر نیز تبدیل شود. دوره های آموزشی که عاملی برای جذابیت دوچندان در بازدید های گردشگران داخلی و خارجی طی مناسبت های مختلف شده است.

بهره بردار این بنای تاریخی، در این زمینه به این نکته اشاره دارد که «استمرار فعالیت های آموزشی همگام با فرآیند تولید باعث شده است که هنرمندانی با تکمیل فراگیری آموزش های خود از این کارگاه ها به استان های دیگر نیز بروند.»

احیاء صنعت لنگ بافی شوشتر در کاروانسرای افضل

احیاء صنعت لُنگ بافی به عنوان یکی از صنایع دستی قدیمی و کهنِ شهر شوشتر یکی از اتفاقات مهمی بود که در سال جاری در این بنای به بهره برداری رسیده صندوق احیاء، تحقق یافت و توانست به مرحله تولید برسد .

رضا صیادی بهره بردار این مجموعه تاریخی که مرکز تولید و فروش صنایع دستی نیز است، عنوان داشت:« با توجه به اهمیت احیاء و زنده کردن صنایع دستی بومی شوشتر، مطالعات و تحقیقات بسیاری در طول 1 سال گذشته به منظور احیاء صنعت لُنگ بافی انجام دادیم و از قدیمی ها و استاد کاران این رشته کمک هایی گرفتیم و با سرمایه گذاری شخصی و کمک صنعتگران کاروانسرای افضل توانستیم این رشته را زنده کرده و لنگ را به تولید برسانیم .»

بهره بردار این مجموعه در پایان یادآور شد:« در آینده قصد داریم رشته ها و صنایع دستی دیگر را نیز احیاء کرده و به تولید انبوه برسانیم .»
1396/12/19

کلید واژه: