امروز شنبه 3 فروردين 1398      
برگزاری نمایشگاه آثار ناصر پلنگی در نگارخانه سهراب سپهری خانه عامری های کاشان
نمایشگاه آثار ناصر پلنگی طراح و نقاش پیشکسوت که عموماً به نام هنرمند عرصه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شناخته می شود به نام «خاطرات قومی» در نگارخانه سهراب سپهری خانه عامری های کاشان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، مدیر خانه عامری های کاشان، ضمن اعلام این خبر افزود: در جریان برگزاری نمایشگاه یاد شده که تا 26 اسفندماه سال جاری ادامه خواهد داشت، کارگاه آموزشی نیز با همکاری دانشگاه کاشان برگزار شد که مورد استقبال دانشگاهیان و هنرمندان کاشانی قرار گرفت.

امیدرضا کاظمی در همین راستا، افزود: با توجه به رایزنی هایی که با استاد پلنگی انجام شده است، قرار شد در سال آینده نمایشگاهی تحت عنوان خاطرات قومی اهالی کاشان با توجه به ویژگی های فرهنگی مردم این شهر تاریخی در خانه عامری های برگزار شود تا در این رویداد فرهنگی هنرمندان این شهر بتوانند آثار خود را با نظارت ناصر پلنگی به نمایش بگذارند.

وی، خاطر نشان کرد: نمایشگاه خاطرات قومی ترکیبی از عکس های قدیمی با استفاده از تکنیک فتوکلاژ و برچسب گذاری خواهد بود که به طور حتم می تواند بسیاری از میراث معنوی گذشته مردم کاشان را زنده نگاه دارد.

از فعالیت‌های ناصر پلنگی می‌توان به نمایشگاه زنان در جنگ ایران و  و عراق شامل عکس و طراحی در نگارخانه فویر دانشکده هنر استرالیا ادر سال 1386، مکاشفات، عکس رسانه و نقاشی در موزه تاریخ سنگاپور در سال 1386، بازبینی 20 سال کار هنری شامل عکس، کلاژ و نقاشی در موزه هنرهای معاصر اصفهان در سال 1387و بینش فوتوریستی گذشته شامل عکس و کلاژ در نگارخانه استرالیا در سال 1387 اشاره کرد.

در سال 1387 مجموعه آثار پلنگی به همراه آثار شاگردانش در موزه هنرهای معاصر اصفهان به نمایش درآمده بود.

پلنگی همچنین در زمینه گواهینامه جایزه هنر برای نقاشی‌ها و طراحی‌های جنگ ایران و عراق از سوی مرکز هنر اسلامی، گواهینامه برای آثار عکاسی کولاژ از سوی کمیته سازماندهی چین، بهترین اثر نقاشی در مسابقة بین‌المللی هنر (حرم امن) توسط  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گواهینامه جایزه هنری برای نقاشی دیواری از سوی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و جایزه ویژه نقاشی برگزیده سومین دوسالانه نقاشی معاصر ایران جایزه دریافت کرده است.

یکی از کارهای وی در عرصه نقاشی‌های دیواری مسجد خرمشهر بود که در دوران جنگ تحمیلی این نقاشی‌ها را خلق و پس از بازگشت دوباره به ایران آنها را مرمت و بازسازی کرد.

پلنگی از جمله هنرمندانی است که پس از انقلاب در حوزه هنریفعالیت داشته و در طول این سال ها آثار متعددی خلق کرده است.

 

گفتنی است، خانه عامری های کاشان از جمله بناهای تاریخی واگذار شده صندوق احیاء است که هم اکنون در مرحله بهره برداری بوده و درحال حاضر 100 نفر از نیروهای بومی کاشان به صورت مستقیم و 300 نفر به صورت غیر مستقیم در این بنای تاریخی مشغول فعالیت هستند.

این بنای تاریخی با توجه به تلاش های انجام شده علاوه بر اینکه هم اکنون به عنوان یک مقصد گردشگری مطرح است به عنوان مرکز بسیاری از رویداد های فرهنگی شهر کاشان و بالطبع آن کشور نیز فعالیت دارد.1396/12/20

کلید واژه:خانه عامری های کاشان، صندوق احیاء بناهای تاریخی