امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
مدیرعامل صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی، خبر داد:
برگزاری 11رویداد فرهنگی مستمر در 10 بنای تاریخی صندوق احیاءطی شش ماهه نخست سال
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، گفت: 11رویداد فرهنگی در 10 بنای تاریخی صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی در 6 ماهه نخست سال 97 به صورت مستمر، با محوریت صنایع دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، پرهام جانفشان در همین راستا، افزود: نخستین رویداد فرهنگی سال جاری 29 فروردین ماه لغایت 5 اردیبهشت در مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه برگزار خواهد شد و سپس از تاریخ 12 الی 18 اردیبهشت ماه خانه کلانتر سمنان به میزبانی ادامه این برنامه با اتکا به داشته های بومی خود خواهد نشست.

وی، ادامه داد: کاروانسرای تاریخی افضل شوشتر استان خوزستان دیگر بنای در حال بهره برداری صندوق احیاء در روز های پایانی اردیبهشت ماه یعنی از تاریخ 22 الی 28 با برنامه های ویژه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود.

جانفشان، خاطرنشان کرد: در ادامه برگزاری رویداد های فرهنگی صندوق احیاء و در روزهای آغازین خرداد ماه(2 لغایت 9 خردادماه) این خانه باقری ها است که با توجه به زیبایی های کم نظیر شهر گرگان و این بنای تاریخی، علاقه مندان را پذیرا خواهد بود.

وی در همین راستا، افزود: برگزاری مراسم ویژه شب های قدر در خانه یزدان پناه قم بخش دیگری از برنامه فرهنگی است که از تاریخ 13 لغایت20 خرداد ماه در این خانه تاریخی برگزار می شود و بعد از این مراسم که با ارائه میراث معنوی شهر قم نیز همراه است، حمام تاریخی سالار سلطانیه استان زنجان اقدام به برپایی ادامه جشنواره یاد شده خواهد کرد.

جانفشان، تصریح کرد: مجموعه عامری های کاشان دیگر مقصد گردشگری با موضوعیت رویدادهای فرهنگی است که اجرای رویداد های فرهنگی در آن از 24 لغایت 30 تیر برگزار خواهد شد و پس از آن خانه تاریخی صادقی اردبیل و کاروانسرای پیام مرند استان آذربایجان شرقی به ترتیب در تاریخ های 1 لغایت 7 مرداد و 27 مرداد الی 2 شهریور میزبان گردگشران داخلی و خارجی خواهند بود.

رییس هیئت مدیره صندوق احیاء بناهای تاریخی، یادآور شد: همچنین قزوین و مجموعه تاریخی سعد السلطنه این شهر از 5 الی 12 شهریور 97 شاهد برپایی جشنواره رویداد های فرهنگی بهره برداران صندوق احیاء بناهای تاریخی خواهد بود و پایان برنامه های یاد شده، از 23 لغایت 29 شهریور همزمان با چهارم الی دهم محرم با مراسم ویژه عزاداری سنتی ابرکوه یزد در مجموعه خانه های تاریخی این شهر انجام خواهد شد.

گفتنی است، از جمله اهداف برگزاری رویدادهای فرهنگی صندوق احیاء، پرداختن به صنایع دستی، هنرها، آیین ها و غذاهای بومی همگام با معرفی ابنیه تاریخی است که می تواند نقش اثربخشی در حفظ هویت سرزمینی داشته باشد. از دیگر سو با ارائه و معرفی این داشته های ارزشمند جوامع محلی، می توان زمینه آشنایی بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را با این خرده فرهنگ ها فراهم ساخت و بسیاری از این ثروت های میان نسلی را از خطر فراموشی نجات داد.


 
1397/1/21

کلید واژه: