امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
نخستین رویداد فرهنگی صندوق احیاء از مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد آغاز می شود
نخستین رویداد فرهنگی صندوق احیاء و بهره بردای از بناها و اماکن تاریخی 29 فروردین ماه در مجموعه تاریخی ابرکوه یزد برگزار می شود و این رویدادبه مدت یک هفته در این بنای تاریخی به طول خواهد انجامید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد نخستین بنای تاریخی واگذار شده صندوق احیاء خواهد بود که رودادهای فرهنگی این صندوق را با اتکا به داشته های فرهنگی و بومی شهر تاریخی ابرکوه یزد از تاریخ 29 فروردین تا 5 اردیبهشت برگزار خواهد کرد.

در این رویداد فرهنگی که به همت بهره بردار این مجموه تاریخی برگزار می شود صنایع دستی، گردگشری غذا و میراث ناملموس محور های اصلی را تشکیل می دهند.

در این برنامه ویژه گیوه دوزی، نمد مالی، چنته بافی، قفل سازی، رویه چینی، گلیم بافی، قالی بافی، صابون پزی و عروسک جلی به عنوان صنایع دستی ویژه ابرکوه در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

همچنین در بخش گردگشری غذا قرمه زردُک-چنگال سین(شیرینی سنتی ابرکوه)-دوشاب-براتی، مسمی بادمجان،رمه زردُک-چنگال سین(شیرینی سنتی ابرکوه)-دوشاب- کشک بادمجان ،مسما بادمجان،یتیمچه،خورشت آلو قیسی،خورشت آلوچه محلی،خورشت آلو،آش جو،آش شولی، دمپخت گوجه،دمپخت عدس،کال جوش، اشکنه و قیمه مخصوص از جمله غذایی است که بخش مهمی از آن ها در فضای نمایشگاهی به مردم ارائه می شود.

همچنین در قسمت میراث ناملموس نقالی، ساز نقاره، سه پایه بازی، شیر توپک و پل چفته بازی از جمله مراسم و بازی هایی محلی است که به صورت نمادین در طول یک هفته زمان برگزاری این رویداد فرهنگی عموم علاقه مندان و گردشگران داخلی و خارجی می توانند از آن بهره مند شوند.

گفتنی است، مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه با قدمت مربوط به دوره قاجار با وسعت ۵ هزار مترمربع شامل پنج خانه با نام های آقازاده، خانه موسوی، خانه حسینی دوست، خانه سید علی آقا و خانه گبری است.معماری این خانه ها درونگرا و متناسب با اقلیم منطقه بوده و هر خانه شامل انرونی و بیرونی است. این مجموعه دارای تزینات آجری، گچبری، مقرنس و . . . . است.

شایان ذکر است تصویر بادگیرهای خانه آقازاده ابرکوه بر اسکناس بیست هزار ریالی به چاپ رسیده است.1397/1/28

کلید واژه: