امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
برگزاری رویداد فرهنگی با محوریت خانه آقازاده، شاخصی برای شناساندن سیمای درخشان ابرکوه
رویدادهای فرهنگی صندوق احیاء نخستین گام خود را همزمان با شب میلاد با سعادت امام حسین(ع) از مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد آغاز کرد. نقطه آغازی که با استقبال گسترده مردم و مسئولان مواجه شد تا حدی که به دلیل محدودیت های فضا و ازدحام علاقه مندان، برخی مراجعان نتوانستند در فضای داخلی بنای محل برگزاری شاهد اجرای مراسم باشند.

در این میان نقش هماهنگی های میان بخشی برگزارکنندگان و سایر نهاد هایی متولی در اثر گذاری این رویداد فرهنگی نقش قابل اتکایی داشت، نقشی پر رنگ که توانست در بسیج همه امکانات موجود در شهر ابرکوه برای برگزاری هر چه شایسته تر رویداد فرهنگی یاد شده تأثیرگذار باشد و با تلاش های بهره بردار بخش خصوصی صندوق احیاء، فرمانداری و بخشداری های مرکزی و بهمن، اداره میراث فرهنگی، شهرداری، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و اداره ورزش و جوانان و سایر فعالان بخش خصوصی حوزه گردشگری و هنرمندان این شهر را نیز برای برپایی هرچه با شکوه تر هفته فرهنگی ابرکوه در کالبد بناهای تاریخی همراه ساخت.

بزرگداشت سعدی در هفته فرهنگی ابرکوه

در زمان برگزاری نخستین رویداد فرهنگی صندوق احیاء، آیین بزرگداشت روز شیخ اجل سعدی شیرازی در دومین سرای نقالی خوانی کشور در شهرستان ابرکوه انجام شد . در این مراسم که در خانه تاریخی مستوفی ابرکوه برگزار شد، جمعی از مسئولان بخش های مختلف نیز حضور داشتند و نقالی خوانی، سعدی شناسی، اجرای گروه موسیقی توسط هنرمندان شهرستان از برنامه‌هایی بود که در این مراسم برگزار شد.

اجرای بازی های محلی با مشارکت دانش آموزان ابرکوهی

در سومین روز از هفته فرهنگی ابرکوه برگزاری برنامه های آموزش بازی های محلی به کودکان به همت اداره ورزش و جوانان در مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه صورت پذیرفت.

این برنامه متناسب با بخش میراث ناملموس که به عنوان یک بخش محوری و ویژه در رویداد های فرهنگی صندوق احیاء گنجانده شده است به اجرا درآمد. برنامه ایی که هنر هایی نظیر نقالی، نواختن ساز نقاره و بازی هایی نظیر سه پایه بازی، شیر توپک و پل چفته بازی را نیز پوشش داده است. بخش های یاد شده از جمله مراسم و بازی هایی محلی تداوم خواهد داشت و به صورت نمادین در طول برگزاری این رویداد فرهنگی عموم علاقه مندان و گردشگران داخلی و خارجی می توانند از آن بهره مند شوند.

ارائه خوراک های محلی ابرکوه در فضای جشنواره ایی

گردشگری غذا با اتکا به داشته‌های بومی مردم دارای فرهنگ غنی ابرکوه این روزها لحظات نابی را پیش روی گردشگران داخلی و خارجی قرار داد. خوراک های محلی نظیر قرمه زردک، چنگال سین، براتی، مسمی بادمجان،رمه زردُک-چنگال سین(شیرینی سنتی ابرکوه)-دوشاب- کشک بادمجان ،مسما بادمجان،یتیمچه،خورشت آلو قیسی،خورشت آلوچه محلی،خورشت آلو،آش جو،آش شولی، دمپخت گوجه،دمپخت عدس،کال جوش، اشکنه و قیمه مخصوص از جمله غذایی است که بخش مهمی از آن ها در فضای نمایشگاهی به مردم ارائه شد و روزهای آتی نیز تداوم خواهد داشت.

همچنین در پنجمین روز از هفته فرهنگی ابرکوه جشنواره غذاهای محلی بخش بهمن به همت بخشداری این بخش در محل خانه آقازاده برگزار شد، انواع خوراکها، انواع آش، انواع نان، انواع شیرینی، هر کدام با طعمی متفاوت و شاید در برخی موارد کم نظیر، لذید و خوشمزه و با مواد اولیه کاملا طبیعی و محلی نمونه دیگری از ظرفیت گردشگری این منطقه را به نمایش گذاشت که در تقویم رویدادهای فرهنگی کشور بر آن تاکید جدی شده بود.

شاید به جرأت بتوان اذعان داشت فارغ از آثار ارزشمند و فاخر تاریخی ابرکوه؛ کیفیت، تنوع و در برخی موارد خاص بودن غذاهای ابرکوه که به ثبت ملی نیز رسیده است به تنهایی می تواند یکی از فرصت های جدی جذب گردشگر داخلی و خارجی و رونق اقتصاد این دیار باشد.

رونمایی از وب سایت رسمی «ابرکوه»

از دیگر سو برگزاری رویداد فرهنگی یاد شده زمینه ساز اتفاق های شایان توجه دیگری در زمینه فعالیت های مرتبط با گردشگری و اطلاع رسانی این شهر شد و همزمان با هفته فرهنگی ابرکوه و با هدف معرفی و ارائه اطلاعات جامع از ابنیه تاریخی، صنایع دستی، مشاهیر، محیط زیست و گردشگری وب سایت رسمی «ابرکوه» با حمایت شهرداری این شهر آغاز به کار کرد.

گفتنی است، این رویداد فرهنگی دو روز دیگر ادامه خواهد داشت و پس از آن خانه کلانتر سمنان از تاریخ 12 لغایت 18 اردیبهشت میزبانی رویداد های صندوق احیاء را با اتکا به داشته های بومی و محلی خود بر عهده خواهد گرفت.

مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه با قدمت مربوط به دوره قاجار با وسعت ۵ هزار مترمربع شامل پنج خانه با نام های آقازاده، خانه موسوی، خانه حسینی دوست، خانه سید علی آقا و خانه گبری است.معماری این خانه ها درونگرا و متناسب با اقلیم منطقه بوده و هر خانه شامل انرونی و بیرونی است. این مجموعه دارای تزینات آجری، گچبری، مقرنس واست .

شایان ذکر است تصویر بادگیرهای خانه آقازاده ابرکوه بر اسکناس بیست هزار ریالی به چاپ رسیده است .1397/2/3

کلید واژه: