امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
مدیرعامل صندوق احیاء ، تصریح کرد:
نقش اثر بخش هتل-کاروانسرای یام در توسعه گردشگری آذربایجان شرقی
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، در آیین افتتاح مجموعه اقامتی و پذیرایی هتل کاروانسرای یام مرند استان آذربایجان شرقی، گفت: هتل کاروانسرای یام در در پروژه هایی که صندوق احیاء افتتاح می کند پروژه ممتازی است و می تواند نقش اثر بخشی در گردشگری در استان آذربایجان شرقی داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، وی در همین راستا افزود: در بازدیدی که شش ماه پیش رییس سازمان میراث فرهنگی از این پروژه داشتند مقرر شد این پروژه همزمان با رویداد فراملی2018 تبریز آماده شود وامروز علی رغم وجود برخی مشکلات این مجموعه با تلاش های سرمایه گذار و رعایت ظرافت های که شایسته یک پروژه میراثی است به موقع به مرحله بهره برداری رسید .

جانفشان در بیان ویژگی های این مجموعه اقامتی و پذیرایی، افزود: این هتل کاروانسرا، دارای 21 سوییت، 100 تخت اقامتی، سالن همایش، سالن پذیرایی با 300 نفر و بخش های جانبی دیگری است و غرفه هایی نیز با محوریت صنایع دستی در این بنا مشغول به فعالیت خواهند شد .

وی با اشاره به ظرفیت شایان توجه بناهای تاریخی استان آذربایجان شرقی، تصریح کرد: به زودی مزایده هایی به صورت ویژه برای احیاء بناهای تاریخی استان آذربایجان شرقی در دستور کار قرار می گیرد تا این ظرفیت منحصر به فرد و قابل اتکا زمینه ساز اقدامات مهمی در عرصه توسعه صنعت گردشگری در این استان شود .

جانفشان در ادامه با اشاره به اینکه در دوران مدیریت جدید سازمان میراث سعی کردیم با توجه به تأکیدات راهبردی رییس سازمان میراث فرهنگی، سعی کردیم با برنامه ریزی ویژه تر ودیدگاه جدید تر بتوانیم انتظارات از صندوق را برآورده کنیم، افزود: در همین راستا در 6 ماهه گذشته ما تا به امروز 6 پروژه را به بهره برداری قطعی رساندیم  و این اقدامات در ماه های آتی روند فزاینده ای خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی کرده ایم که هر سال 30 پروژه را به مرحله بهره برداری برسانیم و در طول عمر دولت تدبیر و امید ما کل واگذاری هایی را که به صندوق داده شده را به بهره برداری خواهیم رساند .

جانفشان یادآور شد: این واگذاری ها تنها کار صندوق احیاء نیست، ظرفیت های بسیار زیادی در اختیار صندوق احیاء است و با توجه به تأکیدات معاون محترم رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی ما از این ظرفیت ها به بهترین نحو بهره خواهیم گرفت .

رییس هیئت مدیره صندوق احیاء، در تشریح اقدامات دیگر صندوق احیاء خارج از دایره واگذاری ها، ادامه داد: بزودی آکادمی صندوق احیاء افتتاح خواهد شد و کار تحقیق و ترویج در این بخش شروع می شود و انتشار فصلنامه تخصصی احیاء بناها و بافت های تاریخی، رویدادهای فرهنگی صندوق احیاء و برگزاری جشنواره عکس احیاء بناهای تاریخی از جمله اقدااماتی است که به منظور تحقق اهداف صندوق احیاء تاکنون اجرایی شده است

مدیرعامل صندوق احیاء، خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم وقتی بنایی با سرمایه گذاری بخش خصوصی مرمت می شود، باری از دوش بخش میراث فرهنگی برداشته خواهد شد و وقتی به چرخه بهره برداری افزوده می شود این بنا کمکی برای گردشگری خواهد بود و هنگامی که بوسیله صنایع دستی و کالاهای ایرانی تجهیز می شود به معاونت صنایع دستی و عزیزانی که در این حوزه فعال هستند یاری رسانده می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:افتتاح پروژه یام مکانی راکد را به محلی پویا تبدیل کرد

همچنین مرتضی آبدار مدیرکل میراث ‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن تشکر از رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی گفت: «از زمان حضور او در سازمان میراث‌فرهنگی اهتمام و حمایت بیشتری از استان آذربایجان شرقی در سه حوزه میراث ‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شده است

او افزود: «امروز با افتتاح پروژه یام شاهد این مسئله هستیم مکانی که سال‌ها راکد بود به مکانی پویا تبدیل شده است

سرمایه گذار یام: ۹۵درصد تجهیزات و تزیینات داخل مجموعه صنایع‌دستی و محصولات استاد کاران ایرانی است

در ادامه این مراسم محمد حسین فرسادی سرمایه‌گذار این مجموعه توضیحاتی را درباره روند مرمت، بهره و برداری این مکان تاریخی و مشکلات و مسائل پیش رو عنوان کرد‌ .

او گفت: در تجهیز این کاروانسرا اصول اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در دستور کار قرار گرفت و بیش از ۹۵درصد تجهیزات و تزیینات داخل مجموعه صنایع‌دستی و محصولات استاد کاران ایرانی است.1397/2/4

کلید واژه: