امروز پنجشنبه 27 دی 1397      
رویداد فرهنگی صندوق احیاء در خانه کلانتر آوردگاهی برای پاسداشت داشته های فرهنگی سمنان
دومین رویداد فرهنگی صندوق احیاء، با استقبال گسترده مردم و مسئولان در خانه کلانتر سمنان برگزار شد، رویدادی که با محوریت معرفی میراث ناملموس، صنایع دستی و گردشگری غذا به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، مراسم افتتاحیه این رویداد فرهنگی با حضور سید عباس دانایی فرماندار سمنان، سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان؛ سید کمال موسوی معاون میراث فرهنگی استان سمنان، احمد نیک کار قائم مقام مرکز صدا و سیما استان سمنان ومحمد دستورانی مدیر کل اداره آموزش و پرورش استان سمنان، برگزار شد .

در این مراسم فرماندار سمنان تصریح کرد: این شهرستان پتانسیل های فراوانی برای جذب گرشگر را داراست و خانه تاریخی کلانتر به عنوان افتخار و آبروی شهر سمنان توانسته این وظیفه را به خوبی انجام دهد .

در طول این مراسم با حضور اقشار مختلف جامعه مراسم سنتی سمنو پزان و پخت آش محلی سمنان به مناسبت نیمه شعبان برپا شد و از معلمان فرهیختگان و نویسندگان شهرستان سمنان به مناسبت روز معلم قدردانی به عمل آمد همچنین در این روز به مناسبت نيمه شعبان بادگير تاريخي خانه كلانتر نيز نورافشاني شد.

روز دوم رویداد فرهنگی بادگیرخانه کلانتر، روز صنایع دستی نام گرفت در این روز از هنرمندان و صنعت گران عرصه صنایع دستی شهرستان سمنان دعوت به عمل آمد تا محصولات خود را در فضای جشنواره ایی عرضه نمایند. همچنین از جوانترین نمد مال ایران خانم آیلار نظری که 13 سال داشتند، تقدیر به عمل آمد و کار نمد مالی را به صورت نمادین انجام داد .

روز سوم هفته فرهنگی روز بازی های بومی و محلی بود که با همکاری سازمان ورزش و جوانان در زمین ورزشی هلال احمر برگزار شد و گروه های مختلف بازی های محلی و موسیقی سنتی شهرستان سمنان در این مراسم حضور داشتند که با استقبال بسیار خوب اقشار مختلف مردم رو به رو شد .

روز چهارم یعنی روز گردشگری غذاهای سنتی و محلی شهرستان سمنان که مسابقه ای تحت عنوان بهترین سبزی پلو سمنانی برای بانوان سمنانی برگزار شد و بهترین آشپز انتخاب و هدیه به آنها تعلق گرفت .همچنین در این روز پخت آش محلی و انواع شیرینی های سمنانی مانند گولاچ، شیرینی پنجره ای و شیرمال در خانه تاریخی کلانتر نیز انجام شد .

روز پنجم روز فرهنگ و هنر سمنانی نام گرفت که در این روز از نویسندگان و هنرمندان فعال در عرصه فرهنگ غنی سمنانی تجلیل شد و از کتاب های استاد اسماعیل همتی که در خصوص ادبیات بومی سمنانی و گویش های محلی تدوین شده بود رونمایی شد .

هفته فرهنگی خانه کلانتر فرصتی ارزشمند برای معرفی میراث غنی و فرهنگ پربار شهرستان سمنان بود که به لطف ایزد منان استقبال چشمگیری از این رخداد شد.1397/2/18

کلید واژه: