امروز پنجشنبه 2 اسفند 1397      
آغاز سومین رویداد هفته فرهنگی صندوق احیاء درکاروانسرای افضل
سومین رویداد فرهنگی صندوق احیاء در کاروانسرای افضل شوشتر استان خوزستان از امروز آغاز و تا 28 اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این برنامه آیین ها و سنن، صنایع دستی و غذاهای محلی مردم شوشتر برای عموم علاقه مندان به نمایش گذاشته می شود و موسیقی 24 مقام، شاهنامه خوانی و شعرخوانی و بازی های بومی و محلی نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.

از جمله صنایع دستی که در طول برگزاری این رویداد فرهنگی به صورت کارگاهی در معرض نمایش قرار می گیرد می توان به سفالگری، زیورآلات سنتی، سجاده بافی، احرام بافی و چرم کاری اشاره کرد.

همچنین در بخش گردشگری غذا مجموعه ای از گیاهان دارویی شوشتر و غذاهای محلی نظیر سیر بقله، نان چرب با کشمش و کپه عرضه خواهد شد.

نابر اعلام بهره بردار خانه تاریخی افضل هم اکنون در این کاروانسرای تاریخی 44 غرفه مربوط به صنایع دستی است و همزمان با توسعه اشتغال محلی و در اختیار قرار دادن غرفه های عرضه محصولات به صنعتگران شهر، فرایند مرمت و احیای این مجموعه نیز ادامه دارد .

از جمله صنایع دستی که در این کاروانسرای تاریخی مشغول فعالیت هستند می توان به سفال گری، کپو بافی، لنگ بافی، جل شال بافی، تابلو فرش، سجاده بافی، احرامی بافی، گلیم بافی، میناکاری، صنایع چوب، دوخت لباسهای محلی، چرم دوزی، دوخت انواع کیف های گلیمی، زیور آلات سنتی(طلاونقره)، قلم زنی مس، صنایع مس، چاقو سازی، قاب سازی، معرق چوب، گره چینی، مشبک کاری، ویترای و تذهیب اشاره کرد.

گفتنی است که کاروانسرای افضل شوشتر یکی از بناهای واگذار شده صندوق احیاء در استان خوزستان است که با هزینه سرمایه گزار بخش خصوص احیاء و مرمت شده و هم اکنون در حال بهره برداری است.1397/2/22

کلید واژه: