امروز شنبه 4 خرداد 1398      
بازدید مدیرعامل صندوق احیاء از کاروانسرای لات گیلان
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی از کاروانسرای لات گیلان، بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در جریان این سفر که با حضور پرهام جانفشان مدیرعامل صندوق احیاء، غلامعلی دهقان عضو هیئت مدیره، نادر زینالی مدیر پشتیبانی و توسعه و خشایار نیکزاد مشاور مدیرعامل و رییس امور نظارت و کنترل پروژه این صندوق انجام شد، بخش های مختلف کاروانسرای لات گیلان، مورد بازدید قرار گرفت.

کاروانسرای لات گیلان طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به مدت 12 سال به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده، هزینه مرمت اولیه آن 950 میلیون تومان بوده و این بنا پس از طی مراحل مرمت هم اکنون در حال بهره برداری است.

در مسیر جاده اصلی ارتباطی شمال کشور به تهران در منطقه سراوان رشت، کاروانسرایی قدیمی آباد معروف به کاروانسرای لات قرار گرفته و معماری زیبای خود را به رخ گردشگران می کشد . همجواری این بنا با آزاد راه رشت - قزوین از یک طرف و نزدیک آن به منطقه زیارتی و سیاحتی امامزاده هاشم (ع) اهمیت آن را دوچندان کرده است .

با توجه به ویژگیهای معماری و موقعیت مکانی این کاروانسرا قابلیت های فراوانی را در زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد . با توجه به شواهد و قرائن موجود در معماری کاروانسرای تاریخی لات به نظر می رسد این بنا به دوره صفویه و کاروانسراهای همان دوره تعلق داشته باشد .1397/3/1

کلید واژه: