امروز سه شنبه 25 تير 1398      
بازدید مدیر سرمایه گذاری و رییس حراست صندوق احیاء از خانه کلانتر و طاهری سمنان
مدیر سرمایه­ گذاری و رییس حراست صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی از خانه طاهری و کلانتر بناهای واگذار شده صندوق احیاء در استان سمنان بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در جریان این بازدید که توسط علی کاظمی و حسن تسبیح ­پور انجام شد، مسئولان صندوق احیاء ضمن نظارت بر نحوه عملکرد حین بهره برداری در عمارت بادگیر سمنان از نحوه اجرایی عملیات مرمت خانه طاهری نیز بازدید کردند.

بادگیر خانه کلانتر با سرمایه گذاری بخش خصوصی مرمت شده و پس از افتتاح توسط معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در حال خدمت رسانی به گردشگران داخلی و خارجی بوده و به یکی از مراکز پر بازدید گردشگری شهر سمنان تبدیل شده است.

همچنین خانه طاهری نیز هم اکنون در حال طی مراحل اجرایی مرمت هستند و پس از نهایی شدن عملیات یاد شده، در چرخه بهره وری قرار می­گیرند.

بادگیرخانه کلانتر، دارای 2400 متر اعیان بوده که شامل 2 حیاط، 18 اتاق، حمام قدیمی، آب انبار و حوضخانه است .

با ورود این خانه به چرخه بهره برداری 250 صندلی به ظرفیت پذیرایی گردشگری کشور افزوده شده است.

خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار بناشده و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقع است. این بنا دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و فضاهایی ازجمله راهرو، اتاق‌های تابستانی و زمستانی، بادگیر و غیره است .

عمارت یاد شده، دارای یک بادگیر بلند و منحصربه‌فرد درروی قسمت جنوبی است که از روی سقف قسمت تابستان نشین بیرون آمده است. خانه کلانتر به شماره 1787 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.1397/4/11

کلید واژه: