امروز سه شنبه 25 تير 1398      
از ۲۷ مرداد ماه تا ۲ شهریور؛
افتتاح رویداد فرهنگی کاروانسرای یام در مرند
رویداد فرهنگی کاروانسرای یام با حضور جمعی از مدیران استان و گردشگران خارجی، در شهر مرند استان آربایجان شرقی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء به نقل از خبرگزاری مهر، رویداد فرهنگی کاروانسرای یام، شنبه شب با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت زاده امام جمعه مرند، داود گرشاسبی معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه مرند، جمعی از مدیران کل استان و روسای ادارات شهرستان مرند،  مدیریت هتل کاروانسرای احیا شده یام، در راستای معرفی آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان برگزار شد.

گرشاسبی فرماندار ویژه مرند در ابتدای این مراسم، بر ضرورت معرفی هرچه بیشتر پتانسیل های گردشگری و هنری مرند تاکید کرد و قدمت ۶ هزار ساله این شهر را نشان از پویایی آن دانست.

همچنین مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی در بخشی از این مراسم، از برگزاری سمینار بین المللی جاده ابریشم به میزبانی کاروانسرای یام مرند در سال جاری خبر داد.

اجرای موسیقی سنتی به صورت زنده و اجرای تکم، ارائه بازی های بومی و محلی و ورزشی از دیگر برنامه های این بخش از مراسم بود.

در پایان این مراسم، امام جمعه مرند و معاون استاندار آذربایجان شرقی و دیگر مسئولان از غرفه های برپا شده در این کاروانسرا بازدید کردند، این غرفه ها محصولات صنایع دستی و کشاورزی و صنایع دستی و توانمندی های گردشگری مرند را به نمایش گذاشته است.

رویداد فرهنگی کاروانسرای یام یکی از ۱۱ رویداد فرهنگی کشور است که از سوی صندوق احیاء و بهره برداری از بناها واماکن تاریخی و فرهنگی به مدت یک هفته برگزار می شود، در قالب این برنامه، نمایشگاه محصولات فرهنگی و تولیدات کشاورزی و توانمندی گردشگری مرند و کمپ عشایر در این کاروانسرا برپا شده است.، علاقمندان می توانند از ساعت ۱۰ تا ۲۲ ۲۷ مرداد تا ۲ شهریورماه از این محل بازدید کنند.

در طول این هفته برنامه‌ های هنری متنوعی مانند موسیقی اصیل ایرانی، آذری و شعر و ... اجرا می ‌شود.

برپایی غرفه‌ های فروش صنایع دستی، نمایش سوغاتی ‌های محلی تولیدات و محصولات کشاورزی از جمله زعفران، پسته و انواع خشکبار و عرقیات، استقرار چادرهای عشایری برای معرفی سبک زندگی آن‌ ها و تولید و فروش آش و انواع دوغ و لبنیات و غذاهای بومی محلی از دیگر برنامه‌ های این رویداد است که نقش مهمی برای معرفی توانمندی‌ های این شهرستان به مردم سایر استان‌ ها و کشورهای خارجی دارد.

هتل کاروانسرای یام مرند در مسیر جاده ترانزیتی ایران و اروپا با ۳۲ هزار مترمربع مساحت و ۴ هزار و ۸۰۰ مترمربع زیربنا دارای امکانات خاصی شامل ۲۱ سوئیت با ظرفیت ۱۰۰ تخت بوده و تلفیقی از مد روز و سنت است.

مجموعه اقامتی و پذیرایی هتل کاروانسرای یام مرند استان آذربایجان شرقی از جمله بناهای واگذار شده مدت معین صندوق احیاء است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی به مرحله بهره برداری رسیده و مراحل تجهیز آن با اتکا به کالاهای ایرانی به اتمام رسیده است   .


1397/5/28

کلید واژه:رویداد فرهنگی،، صندوق احیاء