امروز سه شنبه 25 تير 1398      
سرپرست مدیریت فنی و اجرایی صندوق احیاء در بازدید از بناهای تاریخی مازندران خبر داد:
تحویل خانه تاریخی منوچهری به بخش خصوصی بزودی
سرپرست مدیریت فنی و اجرایی صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در جریان سفر به استان مازندران از تحویل خانه تاریخی منوچهری به بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در جریان این بازدید که با حضور خشایار نیکزاد؛ سرپرست مدیریت فنی و اجرایی و فائزه فاطمی؛ ناظر ستادی صندوق احیاء در استان مازندران و بهره برداران و مسئولان استانی، از نزدیک در جریان آخرین وضعیت بناهای تاریخی خانه رمدانی، خانه آقاجان نسب، خانه منوچهری، عمارت چایخوران و آب انبارنو قرار گرفت.

نیکزاد در جریان این بازدید گفت: بنای تاریخی منوچهری که چندی پیش از طریق مزایده عمومی  با کاربری خدماتی، فرهنگی و پذیرایی واگذار گردیده است بزودی پس از طی مراحل قانونی به سرمایه گذار بخش خصوصی تحویل داده خواهد شد.

گفتنی است خانه منوچهری با پلانی ذوزنقه ای شکل در دو طبقه و زیرزمین است این بنا به عنوان یک خانه قاجاری و دارای تزیینات زیبایی است.  

سرپرست مدیریت فنی و اجرایی صندوق احیاء خاطر نشان کرد: خانه آقاجان نسب در بابل نیز با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی در حال مرمت است که دستورات لازم جهت ادامه عملیات تکمیلی مرمت به بهره بردار ارایه گردید.

نیکزاد همچنین در جریان بازدید از خانه رمدانی گفت: خانه رمدانی ساری که چندی پیش از طریق مزایده عمومی صندوق احیاء با کاربری فرهنگی و پذیرایی به بخش خصوصی واگذار گردیده است در مرحله تهیه طرح و ارایه به صندوق است که پس از ارایه و تصویب طرح در شورای فنی و اقتصادی، شروع عملیات اجرایی به بهره بردار ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه بنای تاریخی یاد شده، به مدت 10سال واگذار و هفت ماه نیز برای مرمت آن در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: خانه رمدانی یکی از ابنیه تاریخی شایان توجه با پیشینه‌ای از دوره قاجار در بافت قدیم شهر ساری قرار دارد. این عمارت متشکل از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی است .   بنای دو طبقه‌ای که در جلو قرار دارد با سردری زیبا در واقع نقش ورودی و هشتی بنا را ایفا می کند.


1397/6/12

کلید واژه: