امروز شنبه 4 خرداد 1398      
همزمان با ایام ماه محرم انجام شد:
برگزاری آخرین رویداد فرهنگی صندوق احیاء در شش ماه اول سال با محوریت ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع) در مجموعه‌ ابرکوه یزد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، این رویداد فرهنگی که از 29- 23 شهریور ماه و همزمان با ایام ماه محرم به مدت یک هفته و با مشارکت و مدیریت سرمایه گذار بخش خصوصی و با حضور مسئولان و مردم در مجموعه‌ ابرکوه یزد از بناهای واگذار شده صندوق احیاء برگزار می گردد.

بنا بر این گزارش، در طول مدت این رویداد فرهنگی، احیای روضه خوانی سنتی بافت تاریخی ابرکوه یکی از ویژه برنامه های بود که به همت مدیریت مجموعه در خانه تاریخی موسوی واقع در مجموعه ابرکوه با سخنرانی علمای برجسته از جمله آیت ا... ابوالقاسم علیدوست؛ استاد حوزه ، نویسنده و محقق اسلامی به مدت 3 روز با حضور سید ابراهیم حسینی؛ امام جمعه ، محمد کاظمی نسب؛ فرماندار و سایر مسئولان شهرستان ابرکوه برگزار شد.
در این مراسم روضه‌خوانی که به ‌منظور احیای آیین ها و سنت‌های عزاداری گذشته، فعال و پویا کردن بافت تاریخی و توسعه گردشگری برگزار شد، سنت‌های روضه‌خوانی قدیم اجرا شد .
همچنین همزمان با ششمین روز از ماه محرم و به همت انجمن عکس و فیلم کانون بسیج هنرمندان ابرکوه، نمایشگاه عکس عاشورایی با حضور مسئولان ارشد شهرستان در خانه تاریخی آقازاده ابرکوه افتتاح شد.
مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد که با همت بهره بردار بخش خصوصی و تحت نظارت صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی مرمت شده و هم اکنون در حال بهره برداری است. این مجموعه تاریخی به عنوان یک مرکز برگزاری رویداد های فرهنگی در شهرستان ابرکوه فعال است و تاکنون برنامه های مختلفی را از جمله اولین رویداد فرهنگی صندوق احیاء با رویکرد ویژه به هنر، فرهنگ و تاریخ کشورمان برگزار کرده است که برگزاری این چنین برنامه هایی می تواند نقطه عطف دیگری در فعالیت های این بنای تاریخی باشد.
گفتنی است؛ مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه با قدمت مربوط به دوره قاجار با وسعت ۵ هزار مترمربع شامل پنج خانه با نام های آقازاده، خانه موسوی، خانه حسینی دوست، خانه سید علی آقا و خانه گبری است. معماری این خانه ها درونگرا و متناسب با اقلیم منطقه بوده و هر خانه شامل انرونی و بیرونی است. این مجموعه دارای تزینات آجری، گچبری، مقرنس و... است .
شایان ذکر است تصویر بادگیرهای خانه آقازاده ابرکوه بر اسکناس بیست هزار ریالی به چاپ رسیده است .

1397/6/27

کلید واژه: