امروز سه شنبه 25 تير 1398      
بازدید ادواری کارشناسان فنی صندوق احیاء از بناهای تاریخی استان مازندران
رییس اداره نظارت بر پروژه ها و ناظر ستادی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از بناهای واگذار شده این صندوق در استان مازندران بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، فرشید عبدالهی؛ رییس اداره نظارت بر پروژه ها و فائزه فاطمی؛ ناظر ستادی صندوق احیاء در جریان سفر و بازدید ادواری از بناهای تاریخی واگذار شده در استان مازندران از خانه های تاریخی آقاجان نسب، رمدانی و منوچهری بازدید کردند.

گفتنی است؛ بنای تاریخی در حال مرمت منوچهری چندی پیش از طریق مزایده عمومی با کاربری خدماتی، فرهنگی و پذیرایی واگذار گردیده است. این بنا یک خانه قاجاری است، ساختمان به دو قسمت تقسیم می شود. بنای ضلع شرقی در دو طبقه در دوره قاجاریه ساخته شده و دارای تزیینات بیشتری است. بنای ضلع غربی در دوره پهلوی ساخته شده و از سه طبقه تشکیل شده و دارای ایوانی ستون دار می باشد.

خانه تاریخی آقاجان نسب در بابل نیز با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی در حال مرمت است.

همچنین، خانه رمدانی ساری نیز که چندی پیش از طریق صندوق احیاء با کاربری فرهنگی و پذیرایی به بخش خصوصی واگذار گردیده است در حال مرمت است. این ینای تاریخی یکی از ابنیه تاریخی شایان توجه با پیشینه‌ای از دوره قاجار در بافت قدیم شهر ساری و در محله آب‌انبار نو قرار دارد و متشکل از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی است .  بنای دو طبقه‌ای که در جلو قرار دارد با سردری زیبا در واقع نقش ورودی و هشتی بنا را ایفا می کند.

1397/7/24

کلید واژه: