امروز دوشنبه 5 خرداد 1399      
سرپرست مدیریت فنی و اجرایی صندوق احیاء خبر داد:
بهره برداری از خانه ماپار اهواز بزودی
سرپرست مدیریت فنی و اجرایی و ناظر ستادی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از بناهای واگذار شده این صندوق در استان خوزستان بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، خشایار نیکزاد فر؛ سرپرست مدیریت فنی و اجرایی و جابر نوروزی؛ ناظر ستادی صندوق احیاء در جریان سفر به استان خوزستان از خانه تاریخی ماپار اهواز، خانه تاریخی محسنی بهبهان، قلعه مدرسه خیرآباد، کاروانسرای افضل، خانه افضل و هتل سرای افضل، خانه مستوفی شوشتر و سازه های آبی شوشتر که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است بازدید کردند.

نیکزاد فر خبر داد: پس از رفع نواقص و انجام اصلاحات در عملیات اجرایی مرمت، خانه تاریخی ماپار به زودی آماده بهره برداری خواهد شد.

خانه تاریخی ماپار اهواز از جمله بناهای تاریخی واگذار شده صندوق احیاء است که با کاربری فرهنگی، اقامتی، پذیرایی و صنایع دستی با سرمایه بخش خصوصی در حال مرمت است .

در ادامه این سفر هم از خانه مستوفی شوشتر یکی دیگر از بناهای تاریخی واگذار شده صندوق احیاء که هم اکنون در حال ارائه خدمات پذیرایی به گردشگران داخلی و خارجی است بازدید شد.

سرپرست مدیر فنی و اجرایی صندوق احیاء همچنین از روند مرمت کاروانسرای افضل شوشتر که پیشتر توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شده و بازدید کرد. این کاروانسرا به سبک معماری سنتی بصورت دوره ­ ساز بنا گردیده و شامل یک طبقه یا شبستان (زیرزمین) می‌باشد.

در پایان این سفر سه روز به استان خوزستان خشایار نیکزاد سرپرست مدیر فنی و اجرایی صندوق احیاء از خانه تاریخی محسنی بهبهان نیزکه پیشتر با کاربری فرهنگی، اقامتی، پذیرایی که به بخش خصوصی واگذار شده و در حال مرمت است دیدن کرد. این خانه تاریخی در گذشته به خانه چهل دری معروف بوده که گمان می‌رود نام آن برگرفته از تعدد درب‌های آن است. خانه محسنی دارای یک زیرزمین می‌باشد. فضای ورودی آن با تزئینات آجری مزین گشته و دور تا دور حیاط را نیز اتاق‌های بسیار زیبا احاطه کرده است، که سقف آنها به صورت تیرپوش چوبی است.


 


1397/7/28

کلید واژه: