امروز پنجشنبه 3 مهر 1399      
با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس و توسط رییس سازمان میراث فرهنگی صورت گرفت:
آغازمرمت و احیاء دو بنای واگذار شده صندوق احیاء در استان سمنان
آغازمرمت و احیاء دوبنای تاریخی در استان سمنان با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس و توسط رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت.

به گزارش صابتا؛ در این مراسم که با حضورعلی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پرهام جانفشان ، مدیر عامل صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و جمعی از مسئولان استان سمنان در روز سه شنبه 13 آذر 97 در مراسم افتتاح هتل 4 ستاره در شهمیرزاد صورت گرفت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ارتباط ویدئوکنفرانسی با رئیس جمهوری گفت: از فردا مرمت واحیاء هتل کاروانسرای ایوانکی و هتل سنتی تدین در استان سمنان آغاز می شود .

او تصریح کرد: تا پیش از آغاز به کار دولت یازدهم، هشت واحد اقامتی در استان سمنان فعالیت داشت، در دولت یازدهم، دو واحد اقامتی و در دولت دوازدهم، پنج واحد اقامتی به این تعداد اضافه شده است .

مونسان افزود: در مجموع هفت واحد اقامتی به واحدهای اقامتی استان اضافه شده است و در حال حاضر نیز 4 هتل در سمنان در حال ساخت است، امیدواریم این پروژه ها در توسعه گردشگری استان نقش موثری داشته باشد .

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم تا پایان سال 18 واحد بوم‌گردی و 3 پروژه گردشگری را در استان سمنان به بهره برداری برسانیم .

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود:امروز نیز هتل 4 ستاره ساران که با اعتباری بالغ بر 60میلیارد تومان ساخته شده است افتتاح می شود، همچنین فردا عملیات اجرایی هتل 5 ستاره در شهرستان مهدیشهر آغاز می شود که تلاش می کنیم یک هتل 5 ستاره تا پایان این دولت در استان سمنان به بهره برداری برسد .

همچنین در ادامه این مراسم دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری با تقدیر از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای تلاش در زمینه توسعه گردشگری و صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی کشور، گفت: شهرستان شهمیرزاد از دیرباز در زمینه تامین مواد غذایی استان و کشور نقش موثری داشته است .

رئیس جمهوری افزود: خوشحالم که طرح ها و پروژه های مناسبی در شهرهای مختلف استان به بهره برداری می رسد .

بنا بر این گزارش؛ کاروانسرای ایوانکی از جمله بناهای صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی است که چندی پیش طی مراحل قانونی بمدت 25 سال با هزینه مرمت دو میلیارد و پانصد هزار تومان به بخش خصوصی واگذار شده است.        کاروانسرای ایوانکی در ‪ کیلومتر ۸۲ جاده تهران به گرمسار و یک کیلومتری جنوب روستای ایوانکی است. این کاروانسرا در سمت شمال غربی بخش ایوانکی واقع شده و از بناهای دوره صفوی است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و آجر بنا شده و دارای تزیینات آجر کاری است. فرم کاروانسرا از نظر معماری چهار ایوانی است .

خانه تدین نیز از دیگر بناهای صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی است که چندی پیش طی مراحل قانونی به بخش خصوصی واگذار شده است و متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده در خیابان طالقانی شهر سمنان واقع شده و ساخت آن مربوط به اواخر دوره قاجاریه است . این بنا دارای حوضخانه، تالارهای زمستان نشین و تابستان نشین، اصطبل، آشپزخانه، حیاط مرکزی و معماری گودال باغچه است که یکی از تکنیک های معماری سنتی ایران به شمار می رود

بادگیر بلند و حجیم بخش تابستان نشین نیز یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این بناست. این بنا در عکس های میرزا عبدالله قاجار، عکاس مخصوص ناصر الدین شاه، که درسال1284 هجری قمری گرفته شده هم دیده می شود .


1397/9/14

کلید واژه: