امروز دوشنبه 5 خرداد 1399      
بازدید معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از مرمت و احیاء خانه طاهری سمنان
به‌ گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا به نقل از میراث‌آریا، حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث‌فرهنگی که هم‌زمان با سفر رئیس جمهوری به سمنان به این شهر سفر کرده است، از مراحل مرمت و احیاء خانه طاهری سمنان از بناهای واگذار شده صندوق احیاء به بخش خصوصی بازدید به عمل آورد.

ذوالفقاری سرمایه‌گذار پروژه در حاشیه این بازدید گفت: «خانه طاهری به عنوان یک مرکز اقامتی در سمنان تا دهه فجر امسال راه اندازی می شود. »

او افزود: « خانه طاهری در سال 1346 هجری قمری ساخته شده است . این خانه متعلق به شخص تاجری است که معتمد و خیر محل بوده است . »

در سر در این خانه طاهری متنی وجود دارد که در آن ازعلی اکبر معمار به عنوان سازنده و طراح این خانه یاد شده است . این ساختمان دارای دیوارهایی از خشت، چوب و ساروج است، مغز ستون های این خانه از چوب و لایه سطح آنها از ساروج است . این خانه متشکل از باغی بزرگ ،اتاق های تابستانه، زمستانه، محل شستن ظروف، تنور، بنای بیرونی، بنای اندرونی و زیرزمین با سقف‌های زیبا است .

خانه طاهری در محله اسفنجان در جنوب غربی شهر سمنان قرار دارد؛ این محله با مرکزیت تکیه پهنه با قدمت بیش از سه هزار سال، بناهایی چون مسجد امام(ره)، مسجد جامع، بازار، حمام پهنه و تکیه پهنه را در خود جای داده است .

این خانه تاریخی پیشتر از طریق مزایده عمومی صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی 4 میلیارد و چهارصد میلیون ریال به مدت 12 سال به شرکت گذر سبز قمس واگذار شده است.

1397/9/14

کلید واژه: