امروز دوشنبه 5 خرداد 1399      
در مراسم افتتاح همزمان 527 پروژه سازمان میراث فرهنگی در گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، انجام شد:
آغاز بهره برداری از هشت بنای تاریخی مرمت شده صندوق احیاء با پیام زنده دکتر مونسان
هشت بنای تاریخی که از طریق مزایده های صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شده، پس از احیاء و مرمت با پیام زنده علی اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دهه فجر انقلاب اسلامی به صورت همزمان وارد مرحله بهره برداری شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در مراسم افتتاح همزمان 527 پروژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، خانه خاکباز و حسن پور شهر اراک استان مرکزی، حمام عبدالخالق شهر سنندج استان کردستان، خانه محسنی، خانه ماپار و کاروانسرای افضل در استان خوزستان، خانه آبشنگ اصفهان و خانه ابراهیمی اردبیل با پیام زنده دکتر مونسان  و در قالب ویدئو کنفرانس رسماً به بهره برداری رسید.

حجم کل سرمایه گذاری در بناهای یاد شده بالغ بر116میلیارد و 500 میلیون ریال بوده و 143 نفر با افتتاح این پروژه ها به صورت مستقیم مشغول به کار شدند.

با بهره برداری از بناهای یاد شده، هفت هزارو پانصد متر مربع به فضای احیاء و مرمت شده بناهای تاریخی کشور اضافه شد.

نخستین بنای افتتاح شده در این اقدام، خانه خاکباز شهر اراک استان مرکزی با کاربری فرهنگی، پذیرایی و سرمایه گذاری 17 میلیارد ریال است که در فضای3 هزار متر مربع قرار گرفته و بهره برداری از این بنای تاریخی 22 نفر را به صورت مستقیم وارد بازار کسب و کار کرد.

خانه حسن پور شهر اراک استان مرکزی نیز با کاربری فرهنگی، خدماتی و پذیرایی و سرمایه گذاری 10میلیارد و دویست و پنجاه میلیون ریال در 550 متر مربع قرار گرفته و با این اقدام برای 12 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

همچنین با آغاز بهره برداری از حمام عبدالخالق شهر سنندج استان کردستان، این بنا با کاربری فرهنگی، خدماتی، پذیرایی و صنایع دستی و سرمایه گذاری 14 میلیارد و پانصد میلیون ریالی در 600 متر مربع، اشتغال 15 نفر را محقق ساخته است.

خانه محسنی، خانه ماپار و کاروانسرای افضل در استان خوزستان نیز از دیگر بناهایی هستند که با دستور دکتر مونسان بهره برداری از آن ها از امروز آغاز شد. خانه محسنی بهبهان با کاربری فرهنگی،اقامتی و پذیرایی با سرمایه گذاری 11 میلیارد ریالی و مساحت 600 متر مربع زمینه اشتغال 8 نفر، خانه ماپار با کاربری فرهنگی، اقامتی، پذیرایی، صنایع دستی و سرمایه گذاری 10 میلیاردی در فضای 500 متر مربع اشتغال 18 نفر و کاروانسرای افضل شوشتر با کاربری خدماتی، گردشگری و صنایع دستی با سرمایه گذاری 29 میلیارد و پانصد میلیون ریالی در فضای 1500 متر مربع اشتغال 45 نفر را محقق ساخته است.

خانه آبشنگ اصفهان نیز با کاربری فرهنگی،اقامتی و پذیرایی با سرمایه گذاری 10 میلیارد و 250 میلیون ریالی در محیطی به مساحت 350 متر مربع زمینه اشتغال 8 نفر و حمام ابراهیم آباد اردبیل نیز با کاربری فرهنگی و پذیرایی با سرمایه گذاری 14 میلیارد ریالی در 400 متر مربع اشتغال 15 نفر را فراهم ساخته است.1397/11/17

کلید واژه: