امروز دوشنبه 5 خرداد 1399      
نماینده انجمن صنعت گران و بازرگانان مستقل ترکیه با مدیرعامل صندوق احیاء دیدار کرد
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به منظور توسعه اقدامات منتهی به شناساندن بناهای تاریخی احیاء شده ایران در عرصه بین الملل با نماینده انجمن صنعت گران و بازرگانان مستقل ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، پرهام جانفشان در این دیدار با تأکید بر لزوم گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهای مسلمان منطقه نظیر ترکیه، افزود: با توجه به مشابهت های تاریخی و فرهنگی دو کشور، انجمن صنعت گران و بازرگانان مستقل ترکیه، ظرفیت مناسبی را برای معرفی بناهای تاریخی و گردشگری ایران در اختیار دارد و جای امیدواری دارد با گسترش همکاری ها بتوانیم این ابنیه کشورمان را به نحو شایسته به مردم ترکیه بشناسانیم.

وی با اشاره به احیاء کاروانسرای یام مرند آذربایجان شرقی و استقبال گردشگران ترکیه ای برای حضور در این بنای تاریخی، افزود: اخیرا بواسطه گسترش تعاملات فرهنگی میان ایران و ترکیه توانستیم نمایشگاه عکس نخستین جشنواره بناهای تاریخی؛ احیاء را در شهر غازی آنتپ ترکیه برپا کنیم که این اقدام گام مهمی برای توسعه همکاری ها در این زمینه بود.

در ادامه این دیدار فاتح چایا باتماز، گفت: ما از لحاظ تاریخی و فرهنگی با مردم ایران بسیار نزدیک هستیم و با توجه به سیاست اقتصاد باز ترکیه و اینکه ایران یکی از آزاد ترین کشورهای جهان در عرصه فعالیت های اقتصادی است، این جلسه می تواند نقطه آغاز برای گسترش روابط تجاری بر مبنای گردشگری و توجه به ابنیه تاریخی میان دو کشور باشد.

وی با بیان اینکه شهرهایی نظیر اصفهان و تبریز با شهر هایی نظیر قیصریه ترکیه بسیار شباهت دارند، ادامه داد: واقعیت های کشور ایران با تبلیغات منفی که علیه این کشور می شود بسیار متفاوت است و من مطمئن هستم هر کس به ایران سفر کند، جذب جاذبه های تاریخی و گردشگری این کشور می شود.

انجمن صنعت گران و بازرگانان مستقل و «موسیاد» ترکیه دارای 211 دفتر نمایندگی در 81 کشور است.1397/11/21

کلید واژه: