امروز سه شنبه 6 اسفند 1398      
جشنواره آلاله های الوند در حمام محله حاجی همدان افتتاح شد
مراسم افتتاحیه جشنواره آلاله های الوند از جمله جشنواره ها و رویداد های فرهنگی صندوق احیاء در سال 97 با شرکت مسئولان و علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ ایران در حمام محله حاجی همدان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، مراسم افتتاحیه جشنواره آلاله های الوند در بنای تاریخی حمام محله حاجی همدان با حضور علی فعله گری رییس اداره امور اقتصادی و بازاریابی صندوق احیاء، علی مالمیر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، کامران گردان رییس شورای شهر همدان، مهدی اخوان نماینده استانداری همدان، معاون تعزیرات حکومتی همدان، پرسنل میراث فرهنگی همدان، معاونان شهرداری همدان و گروهی از هنرمندان و پیشکسوتان فرهنگ و تاریخ استان همدان برگزار شد .

رییس امور اقتصادی و بازرگانی صندوق احیاء در این مراسم با اشاره به اقدامات موسسه متبوع خود، گفت: واگذاری بناهای تاریخی با شرایط خاص به بخش خصوصی دارای صلاحیت راهکار موثری است که سبب رونق گردشگری تاریخی در کشور شده است .

وی با اشاره به تعامل خوب صندوق احیاء با میراث فرهنگی همدان، تصریح کرد: نتیجه این همکاری ها سبب شده دو بنای تاریخی حمام قلعه وحمام محله حاجی هم اکنون به بهره برداری مناسب برسند و در آینده نزدیک نیز دو کارونسرای دیگر در این استان وارد چرخه احیاء و مرمت خواهند شد.

فعله گری خاطرنشان کرد: برگزاری 19 رویداد و جشنواره فرهنگی توسط بهره برداران صندوق احیاء با اتکا به داشته های تاریخی و فرهنگی جوامع محلی زمینه بسیار مهمی را برای ترویج فرهنگ احیاء بناهای تاریخی فراهم ساخته است.

در ادامه این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان تصریح کرد: واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی طرح بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال است به طور مثال در حمام محله حاجی هم اکنون معادل یک واحد تولیدی اشتغالزایی ایجاد شده است.

مالمیر، افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان و صندوق احیاء بناهای تاریخی آمادگی آن را دارند تا با هموارسازی و تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در بناهای تاریخی این مهم را بیش از پیش تحقق بخشد و در این مسیر سرمایه گذاران می تواننند از تسهیلاتی که برای این امر در نظر گرفته شده نیز بهره مند شوند.

همچنین در پایان این مراسم بهره بردار حمام محله حاجی همدان، گفت: مجموعه کنونی رستوران حاجی بر مبنای ایده ایی کارشناسی شده در بهره مندی از بناهای تاریخی از یک سو و تلاش برای ارائه یک برند معتبر متناسب با شأن بنا نظیر شاندیز برای بهره برداری از بنا شکل گرفته است.

حمید آریان فر با اشاره به استقبال گردشگران داخلی و خارجی از بنای محله حاجی، تصریح کرد: بهره برداری از این بنا باعث ایجاد اشتغال برای 30 نفر شده است و ما از حمایت های مجموعه صندوق احیاء و اداره کل میراث فرهنگی همدان برای کمک به پیشبرد اهدافمان سپاسگذاریم.1397/12/4

کلید واژه: