امروز يکشنبه 3 شهريور 1398      
مدیرعامل صندوق احیاء در نشست مشترک با معاون میراث فرهنگی کشور و مدیر کل میراث فرهنگی قزوین:
فرهنگ احیاء، با پشتوانه علمی و کارشناسی مفهومی پایدار خواهد بود
مدیر عامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و و اماکن تاریخی و فرهنگی در نشست مشترک با معاون میراث فرهنگی کشور و مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین به بررسی راهکارهای پیشبرد اهداف احیاء بناهای تاریخی استان قزوین پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، پرهام جانفشان در این نشست، گفت: فرهنگ احیاء زمانی تبدیل به یک مفهوم پایدار و ماندگار خواهد شد که بتوان پشتوانه علمی و فنی لازم را برای آن مهیا ساخت و تلاش صندوق احیاء تمرکز بر پیشبرد توامان کمیت و کیفیت در احیاء بناهای تاریخی است.

جانفشان ادامه داد: هم اکنون صندوق احیاء با توسعه بخش های علمی و تخصصی خود، توان خود را برای اشاعه فرهنگ یاد شده با تکیه بر حمایت های بخش خصوصی و هدایت جامعه فنی مصروف داشته است که تعیین کاربری خلاقانه متناسب با شأن بناهای تاریخی، ایجاد بستر مناسب برای گفت و گو میان اساتید و فعالان این حوزه و راه اندازی نشریات تخصصی و آکادمی احیاء از جمله اقداماتی است که تاکنون در این زمینه انجام شده است.

مدیرعامل صندوق احیاء ادامه داد: استان قزوین به لحاظ پیشینه دیرین و هویت سرزمینی ظرفیت منحصر به فردی برای بازآفرینی شهری با تکیه بر شاخصه های تاریخی داراست و ما تلاش داریم تا صندوق احیاء سهم مهمی در تحقق هر چه بیشتر این مهم دارا باشد.

وی تجربه احیاء مجموعه تاریخی سعد السلطنه را تجربه مهمی برای استان قزوین و دیگر استان های کشور خواند و افزود: ایجاد اشتغالزایی با بها دادن به فعالیت هنرمندان صنایع دستی و صاحبان حرفه ها و مشاغل مرتبط و همچنین توسعه گردشگری تاریخی از جمله اقداماتی است که می توان با بهینه سازی فعالیت هایی انجام شده در ابنیه دارای تعریف مشخص تاریخی به آن جامه عمل پوشانید.

در ادامه این نشست معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به لزوم تسری هر چه بیشتر نگاه علمی، کارشناسی و تخصصی به مباحث مرمتی، افزود: تجربه های بین المللی نشان داده است که چگونه می توان با تکیه بر هویت اصلی یک بافت تاریخی و تجربه ایی که قرن ها در زمینه معماری ایجاد شده است اماکنی را با بهره مندی از مولفه های دقیق و رعایت جزییات، احیاء کرد.

طالبیان، یادآور شد: در این نوع فعالیت ها باید از سیطره کمیت بر کیفیت پرهیز کرد چرا که در میراث فرهنگی اقداماتی ماندگار خواهد بود که نتیجه اقدامات علمی و کارشناسی دقیق باشد.

در ادامه این نشست علی خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان قزوین، دقایقی را به اقدامات انجام شده در اداره کل متبوع خود اختصاص داد و تصریح کرد: قزوین دارای ویژگی های مهمی در حوزه تمدنی و تاریخی ایران اسلامی است که وجه معماری در آن بسیار پر رنگ است و ما تلاش داریم این نقش پر رنگ را در کانون توجهات به منظور پویایی هر چه بیشتر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گیرد

1397/12/23

کلید واژه: