امروز پنجشنبه 25 مهر 1398      
در شش ماهه نخست سال انجام می‌شود
برگزاری 8 جشنواره و یک سوگواره فرهنگی در ابنیه تاریخی صندوق احیاء
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، گفت: 9رویداد فرهنگی در ابنیه تاریخی صندوق احیاء در 6 ماهه نخست سال 98 همچون سال گذشته به صورت مستمر، با محوریت صنایع‌دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس برگزار می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، پرهام جانفشان، افزود: نخستین رویداد فرهنگی سال جاری 3 لغایت 10 اردیبهشت با عنوان «سرو» در خانه تاریخی آقازاده ابرکوه برگزار خواهد شد و سپس از تاریخ 15 الی 22 اردیبهشت ماه خانه حسن­پور اراک به میزبانی ادامه این برنامه با عنوان جشنواره «آفتاب» با اتکا به داشته‌های بومی خود خواهد نشست.

او ادامه داد: کاروانسرای تاریخی افضل شوشتر استان خوزستان دیگر بنای در حال بهره‌برداری صندوق احیا ء است که در 19 الی 26 خردادماه با عنوان جشنواره «دیبا»، برنامه‌های ویژه ایی را برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی در نظر خواهد گرفت.

جانفشان، خاطرنشان کرد: در ادامه برگزاری جشنواره های فرهنگی و در روزهای آغازین تیرماه (یکم الی پنجم) این حمام عبدالخالق سنندج است که جشنواره «آبیدر» را با توجه به زیبایی‌های کم‌نظیر کردستان و این بنای تاریخی، برگزار خواهد کرد.

وی افزود: برگزاری جشنواره «برنج عنبربو» دیگر برنامه فرهنگی است که از تاریخ 23 لغایت 29 تیرماه ماه در کاروانسرای تاریخی میرغلام هاشمی ایلام برگزار می‌شود و بعد از این مراسم حمام اتحادیه ارومیه اقدام به برپایی جشنواره «بیدمشک» خواهد کرد.

جانفشان، تصریح کرد: بادگیرخانه کلانتر دیگر مقصد گردشگری که اجرای جشنواره « کلندا» در آن از 20 لغایت 27 مرداد برگزار خواهد شد و پس از آن کاروانسرای سعد السلطنه قزوین جشنواره «مینودر» را 3 لغایت 9 شهریور به اجرا خواهد گذاشت.

رئیس هیئت مدیره صندوق احیای بناهای تاریخی، یادآور شد: از 20 لغایت 27 شهریور همزمان با آغاز دهه دوم محرم مراسم ویژه عزاداری سنتی شهر گرگان با عنوان سوگواره عاشورایی در خانه باقری های این شهر برگزار خواهد شد.

نام جشنواره های یاد شده با توجه به ویژگی شاخصی که در مناطق جغرافیایی بناها واقع شده، انتخاب شده و از جمله اهداف برگزاری رویدادهای فرهنگی صندوق احیاء، پرداختن به صنایع‌دستی، هنرها، آیین‌ها و غذاهای بومی همگام با معرفی ابنیه تاریخی است که می‌تواند نقش اثربخشی در حفظ هویت سرزمینی داشته باشد. از دیگر سو با ارائه و معرفی این داشته‌های ارزشمند جوامع محلی، می‌توان زمینه آشنایی بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را با این خرده فرهنگ‌ها فراهم ساخت و بسیاری از این ثروت‌های میان نسلی را از خطر فراموشی نجات داد.

در سال گذشته 20 جشنواره فرهنگی در 18 بنای تاریخی صندوق احیاء برگزار شد که با توجه به استقبال علاقه مندان به این حوزه، زمینه تبدیل بسیاری از این بناها را به مراکز فرهنگی فراهم ساخته است.1398/2/2

کلید واژه: