امروز دوشنبه 5 خرداد 1399      
جشنواره آبیدر، بیست و سومین جشنواره فرهنگی صندوق احیاء در حمام عبدالخالق پایان یافت
مراسم اختتامیه جشنواره«آبیدر» بیست و سومین رویداد فرهنگی صندوق احیاء در حمام عبدالخالق با حضور مسئولان صندوق احیاء و اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان و اعضای شورای شهر سنندج برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، این مراسم با حضور بهمن عسگری مشاور مدیرعامل صندوق احیاء، سید محسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان و جمعی از مسئولان منطقه ایی و هنرمندان و پیشکسوتان فرهنگ و تاریخ استان کردستان برگزار شد .

بهمن عسگری مشاور مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به نقش  احیاء بناهای تاریخی در اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی، گفت: کردستان یکی از استان های دارای ابنیه تاریخی فراوان است و توسعه واگذاری های صندوق احیاء در این استان، می تواند در ایجاد مراکز اقتصادی وفرهنگی با محوریت بناهای تاریخی نقش آفرین باشد.

وی با اشاره به تعامل خوب صندوق احیاء با میراث فرهنگی استان کردستان، تصریح کرد: احیاء حمام عبدالخالق به عنوان یک نمونه ارزشمند، می تواند مدل مناسبی برای دیگر ابنیه قابل واگذاری استان باشد و امیدواریم این حرکت آغاز شده، تسری بیشتری داشته باشد.

عسگری یادآور شد: برگزاری رویدادها و جشنواره های فرهنگی توسط بهره برداران صندوق احیاء با اتکا به داشته های تاریخی و فرهنگی جوامع محلی، عاملی برای ترویج فرهنگ احیاء بناهای تاریخی شده است.

این جشنواره با برپایی برنامه های فرهنگی همچون نمایشگاه صنایع دستی و میراث ناملموس و ارایه غذاهای سنتی کردستان در راستای احیاء آیین ها و آداب و رسوم و معرفی هر چه بیشتر جاذبه های گردشگری برای گردشگران و علاقمندان برگزار می­شود.

در ادامه این مراسم سید محسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان  با اشاره به  اقدامات انجام شده در زمینه احیاء بناهای تاریخی در حوزه فعالیت خود، گفت: ما از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه حمایت می‌کنیم و  سعیمان بر این است تا با افزایش تعاملات با صندوق احیاء  بتوانیم گام‌های بیشتری در زمینه جذب سرمایه گذار  برداریم.

وی همچنین با اشاره به سابقه استان کردستان در عرصه فرهنگ افزود: برپایی جشنواره فرهنگی آبیدر و برپایی دیگر جشنواره های اینچنینی عملکرد مهمی در شناساندن میراث فرهنگی کردستان به گردشگران داخلی و خارجی دارد.

انتخاب نام آبیدر برای این جشنواره برگرفته از نام کوهی است مشرف به به شهر سنندج و بنای تاریخی حمام عبدالخالق که یکی از تفرجگاه­های اصلی مردم این منطق به شمار می­رود.

گفتنی است، حمام عبدالخالق با شماره ملی 3364 از جمله بناهای واگذار شده صندوق احیاء به بخش خصوصی است که در بافت تاریخی سنندج و ضلع شرقی راسته بازار این شهر واقع شده است.1398/4/5

کلید واژه:جشنواره فرهنگی، صندوق احیاء، حمام عبدالخالق