امروز پنجشنبه 23 مرداد 1399      
مدیرعامل صندوق احیاء، بناهای تاریخی استان گیلان را مورد بازدید قرار داد
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی با هدف بازدید میدانی از شرایط کنونی بنای واگذار شده موسسه متبوع خود و همچنین بررسی ظرفیت های موجود برای اجرای شدن واگذاری های آتی، از ابنیه تاریخی استان گیلان بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزایی در جریان سفر خود به استان گیلان، با همراهی ولی جهانی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان، از کاروانسرای لات بازدید کرد و از نزدیک مسایل مربوط به مرمت و بهره برداری این بنا را مورد بررسی قرار داد.

در ادامه این سفر، رییس هیئت مدیره صندوق احیاء حمام کسماء صومعه سرای گیلان، هتل ایران و عمارت تاریخی میرزا کوچک خان رشت و خانه صادقی لاهیجان را نیز مورد بازدید قرار گرفت.

دیدار با شهردار رشت با همراهی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از دیگر برنامه های سفر یاد شده بود.

هادی میرزایی در این دیدار با اشاره به هویت دیرین شهر رشت و اهمیت حفظ بناهای تاریخی این شهر تصریح کرد: صندوق احیاء برنامه مدونی برای تسریع و تسهیل مشارکت بخش خصوصی در مرمت ابنیه تاریخی شهرهای مختلف از جمله شهر رشت دارد که امیدواریم با توسعه همکاری ها میان صندوق، شهرداری رشت و میراث فرهنگی استان گیلان این مهم سرعت عمل بیشتری یابد.

در ادامه این دیدار شهردار رشت با تأکید بر ظرفیت­های منحصر به فرد صندوق احیاء بناهای تاریخی، برای تحقق بخشیدن به اهداف مشترک در زمینه حفظ و احیاء بناهای دارای قدمت با شهرداری ها، گفت: ورود این صندوق به پروژه هایی نظیر هتل ایران می تواند زمینه ساز تسری اقدامات مثبت بعدی در زمینه احیاء بناهای تاریخی با مشارکت بخش خصوصی باشد که در شرایط فعلی می تواند جان تازه ایی به بسیاری از ابنیه تاریخی دهد.

حامد عبداللهی، با اشاره به قدمت ساختمان شهرداری رشت، افزود: شهرداری رشت پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران تأسیس شد و در زمره اولین بلدیه‌های ایران است و عمارت شهرداری رشت، بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ شمسی، در ضلع غربی میدان شهرداری با الهام از معماری سن پترزبورگ توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم رشت ساخته شده است.1398/5/10

کلید واژه: