امروز پنجشنبه 23 مرداد 1399      
مدیر عامل صندوق احیاء در دیدار با نماینده مردم اصفهان، تأکید کرد:
بناهای تاریخی کشور ظرفیتی عظیم برای ایجاد اشتغال پایدار است
حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با محوریت«بررسی وضعیت پیش روی ابنیه تاریخی اصفهان» با مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیاء و بهره برداری ازبناها و اماکن تاریخی و فرهنگی دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، در این نشست هادی میرزائی با اشاره به نقش اثربخش نمایندگان مجلس به عنوان یکی از وجوه تصمیم سازی کشور، افزود: بستر قانونی که منجر به تأسیس صندوق احیاء در بدو امر و تغییر نام این صندوق تحت عنوان صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء بناهای تاریخی در شرایط کنونی شده، ظرفیت عظیمی را در اختیار قرار داده که بتوان با اتکا به آن بسیاری از ابنیه تاریخی کشور و حوزه های مرتبط با آن را از آسیب های مترتب نجات داد.

وی، خاطرنشان کرد: امروز این ظرفیت عظیم می تواند محملی برای توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال پایدار و همچنین عمل به اقتصاد مقاومتی با اتکا به ظرفیت های درونزا باشد.

میرزائی، با اشاره به واگذاری ۷ بنا از مجموعه بناهای در مالکیت دولت در اصفهان اعلام داشت: نظر به رویکرد ویژه دکتر مونسان، معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به احیاء بناهای تاریخی، تعداد بناهای اصفهان جهت واگذاری به ۹۴ بنا افزایش یافته است که از این میزان ۲۴ بنا در مالکیت نهادهای عمومی غیر دولتی نظیر اوقاف است که با هماهنگی‌های صورت گرفته و انعقاد تفاهمنامه‌های مرتبط این بناها نیز احیاء خواهند شد.

در ادامه این نشست نماینده مردم اصفهان با بیان اینکه احیاء بناهای متعدد تاریخی شهر اصفهان امروز یک نیاز ضروری است، افزود: اینکه مدیرعامل صندوق احیاء نگاه ویژه ایی به انجام وظایف محوله خود دارد و با حضور میدانی در استان های مختلف و بازدید از تمامی ظرفیت های موجود تشکیلات متبوع خود، سعی در ارتقاء عملکرد صندوق دارد نکته حائز اهمیتی است که می تواند راهگشای تسهیل و تسریع در روند واگذاری های باشد.

حیدرعلی عابدی با بیان اینکه نمایندگان اصفهان به عنوان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران دغدغه های جدی در حوزه میراث فرهنگی دارند، ادامه داد: امروز تعداد زیادی از بناهای استان اصفهان در لیست مرمت شدن و بهره برداری قرار دارند که حضور بخش خصوصی در این عرصه قطعاً تسهیل گر موضوع خواهد بود.1398/5/26

کلید واژه: