امروز پنجشنبه 23 مرداد 1399      
مدیرعامل صندوق احیا:
حمام تاریخی مأمونیه به بخش خصوصی واگذار می‌شود
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ، گفت: «حمام تاریخی مامونیه شهرستان زرندیه در استان مرکزی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صابتا، هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، در بازدید دو روزه خود در 14 خرداد 99 از بناهای قابل واگذاری استان داشت، گفت: «بنای تاریخی حمام زرندیه قابلیت واگذاری با کاربری سازه‌های آبی و آب درمانی را دارد . »

میرزایی افزود: «در چند سال اخیر کاربری سنتی در بناهای تاریخی مورد استقبال سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به سفر قرار گرفته است . »

مدیرعامل صندوق احیا و واگذاری بناهای تاریخی وزارت میراث‌فرهنگی تاکید کرد: «عملیات مرمت بناهای تاریخی در سال‌های گذشته مرمت بناهای تاریخی با سازوکار مناسبی انجام نمی‌شد که خوشبختانه مرمت بناهای تاریخی در چند سال اخیر به صورت کاملا فنی و تخصصی و زیر نظر میراث‌فرهنگی انجام پذیرفته است . »

او اضافه کرد: «در خصوص واگذاری این بنای تاریخی به بخش خصوصی اطلاع‌رسانی دقیق به علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در این بخش، در دستور کار قرار خواهد گرفت.»

مصطفی مرزبان سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به مرمت این حمام تاریخی در سال ۸۷ گفت: «در صورت واگذاری این بنا بخش خصوصی، متقاضی می‌تواند از تسهیلات کم‌بهره و امکانات و قرارداد بهره‌برداری طولانی‌مدت استفاده کند.»

او گفت: «سرمایه‌گذاران طرح پس از ارائه طرح و پیشرفت ۳۰ درصد از کار می‌توانند از تسهیلات کم‌بهره طرح استفاده کنند . »

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: «حمام تاریخی مامونیه با وسعت ۸۶۹ متر مربع در مرکز و بافت تاریخی شهر مامونیه و در ضلع شمالی بقعه سید منصور واقع شده است. این بنا متعلق به دوره قاجاریه بوده و از دو بخش شرقی (حمام زنانه) و بخش غربی(حمام مردانه) تشکیل شده است و همانند اغلب حمام‌های عمومی و قدیمی ایران شامل فضاهایی چون سربینه، گرمخانه، خزینه و بخش‌های خدماتی است. سربینه حمام در هر دو بخش زنانه و مردانه دارای ۴ رختکن بوده و فرم‌معماری بنا به صورت طاق و تویزه و گنبد و با مصالح آجر، گل و گچ اجرا شده است و فضای داخلی بنا فاقد هرگونه تزیینات است .‌ »

این بنا به شماره ۲۳۰۸ در مورخ ۸۷/۸/۲۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


1399/3/17

کلید واژه: